According to preliminary data from the Agency of Statistics under the President of the Republic of Uzbekistan, the foreign trade turnover (FTT) of Uzbekistan for the first half of 2023 amounted to 29.2 billion US dollars, an increase of 4.7 billion US dollars or 19.4% compared to the corresponding period of 2022.
Of the total volume of the FTT, exports amounted to 12,140.0 million US dollars (by January-June 2022, an increase of 23.0%), and imports – 17,030.5 million US dollars (an increase of 17.0%). As a result, the balance of foreign trade turnover was negative in the amount of -4,890.5 million US dollars.
To date, the Republic of Uzbekistan has trade relations with 183 countries of the world.
The largest volume of foreign trade turnover was recorded with China (18.1%), Russia (15.1%), Kazakhstan (7.5%), Turkey (5.1%), the Republic of Korea (3.6%), Germany (3.2%) and Kyrgyzstan (1.6%).