According to the data of the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, 343.1 trillion soums ($27.2 billion) has been disbursed in the Republic of Uzbekistan for 9 months of 2024 of investments in fixed assets or 131% more compared to the corresponding period last year.
75.2% or 258.0 trillion soums ($20.5 billion) of investments in fixed assets was financed by borrowed funds, 24.8% or 85.1 trillion soums at the expense of own funds of enterprises, organizations and the population.
Also, their volume, mastered at the expense of centralized sources of financing, amounted to 36.9 trillion soums, the remaining 306.2 trillion soums were mastered at the expense of non-centralized sources of financing.
During the same period, non-guaranteed foreign investments and loans were disbursed in the amount of 112.1 trillion soums ($8.9 billion), foreign direct investments have been disbursed in the amount of 100.9 trillion soums ($8.0 billion).