Uzbekistan’s foreign trade turnover in January 2024 amounted to $4.2 billion.
According to the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan Foreign trade turnover of the Republic of Uzbekistan for January 2024 year amounted to 4,198.5 million US dollars.
Of the total volume of foreign trade turnover, exports amounted to $1,116.6 million, imports: $3,081.8 million. As a result, the balance of foreign trade turnover amounted to a negative balance in the amount of -$1,965.2 million.
In January 2024, the Republic of Uzbekistan established trade relations with 137 countries of the world.
The largest volume of foreign trade turnover was recorded with China (27.2%), Russia (18.3%), Kazakhstan (6.5%), Turkey (5.1%) and the Republic of Korea (4.3%).