Decree of the President instructed to simplify the implementation of investment projects in the FEZ
In particular, the provision of services to investors in the zones is organized on the principle of a “single window”.
Shavkat Mirziyoyev issued a decree on improving the efficiency of special economic and other zones.
The document instructs to abolish the administrative councils of the FEZ and MPZ, and transfer their powers and tasks to the relevant directorates. In addition, the territorial directorates for the management of small industrial zones will manage the development of youth industrial zones.
For investors wishing to implement projects in the SEZ, the requirement for the conclusion of the Center for Comprehensive Expertise on their business plan is cancelled. For compliance with the requirements, they will be considered directly by the directorate of the zone.
Investment applications for projects in the SEZ will be approved by the leadership of the region within 5 days. From July 1, the decision to place investment projects in the SEZ or MPZ will be made by the Directorate within 10 working days.
They will also simplify the procedure for renting real estate in zones:
• bidding for the right to lease will be considered valid even if only one bidder participated in them;
• land lease rights in the SEZ can be used as collateral for a loan;
• payment for the lease of land, buildings and structures in the MPZ will be made in installments within 12 months.
The money received from the sale of buildings in the MPZ, youth industrial and business zones will be used to create infrastructure in them, develop master plans and salaries for directorate employees.
Within two months, It was instructed to introduce a system for the provision of services on the principle of a “single window” in the process of cooperation between investors and the directorates of the SEZ and MPZ, as well as with state institutions.
In addition, the Cabinet of Ministers must approve a resolution regulating relations around real estate in MPZ and youth zones within a month. In particular, It was instructed to work out the issue of privatization of objects in them.
The President suggested simplifying the design of projects in special economic zones, as well as transferring several MPZs to the management of foreigners.