Investments in fixed assets for the 1st quarter of 2023
According to the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, January-March 2023 in the Republic of Uzbekistan 56,6 trillion soums of investments in fixed assets were disbursed and, compared to the corresponding period in 2022 this amounted to 103,1%.
61,9% or 35,0 trillion soums of investments in fixed assets, was financed from borrowed funds, 38,1 or 21,6% trillion soums from the own funds of enterprises, organizations and the population.
Also, their volume, disbursed from centralized sources of financing, amounted to 5,9 trillion soums, the remaining 50,7 trillion soums were disbursed from non centralized sources of financing.
In January-March 2023 16,2 trillion soums of investments in fixed assets, or 28,6% of their total volume, were disbursed at the expense of the own funds of enterprises and organizations. At the expense of the population, 5,4 trillion soums, or 9,5% were disbursed.
Due to foreign direct investment, 11,9 trillion soums were disbursed, which, compared with the corresponding period of 2022 is more by 5,1 percentage points or 21,0% of their total volume.
At the same time, the total volume of foreign investments and loans for this period exceeded 25.1 trillion soums.
In the context of countries, the share of foreign investments and loans for the 1st quarter of 2023 for the Top 10 countries is as follows: