The Japan International Cooperation Agency (JICA) will allocate 200 million US dollars to finance the Livestock Development Program in Uzbekistan
The working visit was made by a delegation from Uzbekistan consisting of the leadership of the Uzcharmsanoat Association, the Uzbekbaliksanoat Association, Halk Bank and the Committee for the Development of Veterinary Medicine and Livestock to the Japan International Cooperation Agency (JICA), Tokyo.
Chairman of the Uzhcharmsanoat association Fakhriddin Boboev took part in the meeting of the delegation of Uzbekistan with the vice-president of the Japan International Cooperation Agency (JICA) Sachiko Imoto.
During the dialogue, organized with the practical support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Embassy of our country in Japan, issues of financing the work and investment projects implemented within the framework of the project “Livestock Development in Uzbekistan” were discussed.
Initially, the JICA leadership was provided with detailed information about the reforms being carried out in the country in the development of the leather and footwear industry, Uzbekistan’s experience in deep processing of raw materials, obtaining finished products from them, investment and export potential.
During the meeting, the issue of financing programs within the framework of the project “Development of the livestock industry in Uzbekistan” and the allocation of 200 million US dollars for these projects were discussed in detail.
Funds raised from JICA will be financially supported by providing preferential loans to business entities in the fields of livestock farming, leather industry, fishing, and poultry farming.
In particular, 40 million US dollars were allocated in the form of a preferential loan to entrepreneurs who intend to work in the field of leather processing and production of finished products.
Effective use of these funds and the commissioning of new investment projects at their expense will increase production volumes in the industry, which will lead to an increase in the rate of export of finished value-added products. Most importantly, this will create thousands of new jobs in the regions.