According to the data of the Agency of Statistics under the President of the Republic of Uzbekistan for January-October 2024, economic indicators of the Republic of Uzbekistan were as follows:
- Index of physical volume of industrial production amounted to 106.9% or 1.1% more than in the same period last year;
- Consumer price index (to December of the previous year): 107.7% or 1.5% more than in the same period last year;
- Retail turnover growth rate: 109.5% or 2.2% more than in the same period of the previous year;
- Growth rate of construction works volume 109.4% or by 2.3% more than in the same period of the last year;
- Growth rate of the volume of rendered market services 113.1% or by 0.3% more than in the same period of the last year.