2024-yilning yanvar-oktabr oylarida O‘zbekiston Respublikasinig iqtisodiy holati
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika Agentligining ma’lumotlariga asosan 2024-yilning yanvar-oktabr oylarida O‘zbekiston Respublikasining iqtisodiy holati qo’yidagicha ifodalandi:
• Sanoat ishlab chiqarishining fizik hajmi indeksi 106,9 foizni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,1 foizga oshdi;
• Iste’mol narxlari indeksi (o‘tgan yilning dekabr oyiga nisbatan): 107,7 foizni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,5 foizga oshdi;
• Chakana tovar aylanmasining o‘sish sur’ati 109,5 foizni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,2 foizga oshdi;
• Qurilish ishlari hajmining o‘sish sur’ati 109,4 foizni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,3 foizga oshdi;
• Ko‘rsatilgan bozor xizmatlari hajmining o‘sish sur’ati 113,1 foizni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 0,3 foizga o’sdi.