According to the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, in 2023, in the Republic of Uzbekistan has mastered 352.1 trillion soums investments in fixed capital or by 122.1% compared to 2022.
Of these, 233.8 trillion soums of investments in fixed capital or 66.4% financed from raised funds, 118.3 trillion soums or 33.6% from the own funds of enterprises, organizations and the population.
The volume of disbursed investments in fixed assets through centralized sources of financing amounted to 44.8 trillion soums (12.7%) and through non-centralized sources of financing 307.3 trillion soums (87.3%).
In January-December 2023, 84.9 trillion soums were disbursed from the own funds of enterprises and organizations of investments in fixed assets, or 24.1% of their total volume. At the expense of the population’s funds, 33.3 trillion soums were disbursed or 9.5%. Through foreign direct investment, 84.3 trillion soums were disbursed, which is 9.1 percentage points more than in 2022, or 24.0% of their total volume.