International Reserves of Uzbekistan Reach $36.6 Billion
According to the Central Bank of the Republic of Uzbekistan, as of June 1, 2024, the International Reserves of the Republic of Uzbekistan amounted to $36,634.3 million (an increase of $1,526.0 million or 104.3% compared to the previous month).
This total comprises:
• Foreign currency reserves: $9,231.590 million (25.3% of the total international reserves). This represents an increase of $1,244.870 million or 115.5% compared to the previous month.
• Gold (physical volume: 11.440 million net troy ounces): $26,812.360 million (73.2% of the total international reserves). This represents an increase in value of $217.720 million or 101.1% compared to the previous month, but a decrease in physical volume of 0.02 million troy ounces or -0.17%.