According to the Uzbek Republican Currency Exchange (UZCE) for the first time, deals on the purchase of government securities by a foreign investor were concluded at the primary auctions of UZCE.
On November 1, 2022, transactions on the purchase of government securities by a foreign investor represented by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), whose dealer was “Asaka Bank” JSC, were concluded for the first time at the UZCE auctions.
The government securities market is currently in an active trading phase, the volume of issues is increasing, the secondary market is becoming more active and, of course, the attention of domestic and foreign investors who are showing great interest in government securities is focused on it.
It should be noted that UZCE provides a full range of services in this market, including the organization of trading for the placement and circulation of securities, settlement and clearing and depository services, creates additional trading strategies for market participants in the form of REPO operations.
The total volume of trading on the UZCE government securities market by the end of 2021 amounted to 30.85 trillion soums, and according to the results of 9 months of 2022 – 67.10 trillion soums.
Earlier, for the first time, 10-year government bonds were placed on the UZCE trading platform as well as government securities linked to the level of inflation.
The UZCE is the largest and multifunctional exchange platform of the republic – the organizer of exchange trading on the currency, money and futures markets, as well as the government bond market with an unique integrated system that includes trading platforms, a settlement and clearing system and a depository.