Report on Investment Results
On April 21, President Shavkat Mirziyoyev was presented with information on the work done in the investment sector for the first quarter of the current year, as well as priority tasks for the future.
Thanks to our country’s active foreign policy and favorable business environment, investment volumes continue to grow steadily. In particular, in the first quarter of 2025, more than $8.7 billion in foreign investments were utilized, which is 20 percent higher compared to the same period last year.
These funds are directed towards implementing significant projects in sectors such as energy, metallurgy, chemical and pharmaceutical industries, transport, agriculture and water management, utilities, and social sectors. Special attention is being paid to creating added value and new jobs.
By the end of the first half of the year, it is expected that more than $18 billion in foreign investments will be utilized.
Overall, in 2025, it is planned to attract $42 billion in foreign investments and implement 81 large projects, as well as over 8,000 medium and small projects.
The Head of State gave instructions to ensure targeted work on each project, involve all relevant ministries, departments, and khokimiyats (local regional governments), as well as promptly resolve emerging issues.
The President emphasized the need for close interaction with each investor and increasing the efficiency of foreign investments amid current economic fluctuations in the world. It was noted that priority attention should be given to the prompt launch of new investment projects, diversification of industry, and creation of high-income jobs.