Uzbekistan, according to the Open Data Inventory (ODIN) rating, scored 70 points and rose to the 30th place in the world. This indicator clearly illustrates the ongoing reforms in the field of openness in our country. In the Open Data Inventory rating, 195 countries of the world were evaluated as a whole.
The Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan has been cooperating with the Open Data Watch organization since 2019 with the support of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan.
Uzbekistan in the Open Data Inventory (ODIN) rating:
– in 2015, out of the estimated 125 countries, scored 3 points and took the last 125th place;
– in 2016, out of the estimated 173 countries, he scored 13 points and took the 168th place;
– in 2017, out of the estimated 180 countries, he scored 18 points and took 167th place;
– in 2018, out of the estimated 178 countries, he scored 19 points and took the 168th place;
– in 2020, out of the estimated 187 countries, he scored 63 points and took 44th place;
– in 2022, out of the estimated 192 countries, he scored 66 points and took 40th place.
In 2023, the number of countries reached 195 and a reassessment was carried out. Our country has risen to the 30th place in this ranking.
https://odin.opendatawatch.com/Report/rankings
https://odin.opendatawatch.com/Report/countryProfileUpdated/UZB?year=2022
In particular, Open Data Inventory (ODIN), which assesses the reach and openness of official statistics to identify gaps, promote open data policies, improve access and encourage dialogue between national statistical offices (NSOs) and data users. Open Data Watch is an international non-profit organization working at the intersection of open data and official statistics. Their work facilitates the implementation of changes in production and the management of official statistics. Open Data Watch has created an Open Data Registry (ODIN) to conduct annual assessments of the coverage and openness of official statistics in countries around the world. By monitoring the quality and transparency of data, they can help governments, international organizations and citizens meet the challenges of measuring and achieving the Sustainable Development Goals (SDGs).