O‘zbekiston Respublikasida iste’mol narxlari indeksi (2025-yil iyun)
O‘zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil iyun oyida yillik INI 108,7% ni tashkil etdi, bu 2024-yil iyunidagi ko‘rsatkichdan (110,6%) 1,9% ga kam. Oylik INI 99,8% ni, 2025-yilning birinchi yarmida umumiy INI esa 104,2% ni tashkil etdi, bu 2024-yilning mos davriga nisbatan 1,0% ga past (105,2%).
2025-yil iyun oyi uchun asosiy INI ko‘rsatkichlari
• Oziq-ovqat mahsulotlari: Yillik INI 2024-yil iyuniga nisbatan 2,5% ga o‘sib, 106,9% ga yetdi (2024-yil iyunida 104,4%). Oy davomida narxlar 1,2% ga pasaydi, asosan meva va sabzavot mahsulotlarining mavsumiy arzonlashuvi tufayli: meva va yong‘oqlar (-3,3%), sabzavotlar, ildizmevalar va dukkaklilar (-10,2%). Narxlarning sezilarli pasayishi baqlajon (-51,6%), pomidor (-46,6%), bolgar qalampiri (-38,0%), bodring (-30,9%), tarvuz (-26,8%), karam (-23,0%), sarimsoq (-10,5%) va sabzi (-12,4%) mahsulotlarida qayd etildi. Shu bilan birga, sitrus mevalar narxi 13,8–36,2%, parrandagarchilik go‘shti 1,6–1,8%, tuxum esa 5,3% ga oshdi.
• Nooziq-ovqat mahsulotlari: Yillik INI 107,5% ni tashkil etdi, bu 2024-yil iyunidagi ko‘rsatkichdan (107,9%) 0,4% ga kam. Oy davomida narxlar 0,2% ga o‘sdi, ayniqsa kiyim-kechak va poyabzal sohasida (+0,2%).
• Xizmatlar: Yillik INI 115,8% ga yetdi, bu 2024-yil iyunidagi ko‘rsatkichdan (127,9%) 12,1% ga past. Narx o‘sishining asosiy omili kommunal xizmatlar tariflarining liberallashuvi bo‘ldi. Oy davomida xizmatlar tariflari 0,8% ga o‘sdi, jumladan uy-joy xizmatlari (ayrim hududlarda +6,1%), transport (+0,3%) va restoranlar (+0,9%).
KIPQ O‘zbekiston 2018 bo‘limlari bo‘yicha INI
2025-yil iyun oyida qisqa muddatli INI bo‘limlar bo‘yicha 98,8% (“Oziq-ovqat mahsulotlari va alkogolsiz ichimliklar”) dan 101,0% gacha (“Uy-joy xizmatlari, suv, elektr energiyasi, gaz va boshqa yoqilg‘i turlari”) o‘zgardi. Umumiy oylik INI dan (99,8%) pastroq ko‘rsatkichlar “Oziq-ovqat mahsulotlari va alkogolsiz ichimliklar” (98,8%) va “Sug‘urta va moliyaviy xizmatlar” (99,2%) bo‘limlarida qayd etildi. 2024-yil dekabriga nisbatan INI chegarasi 99,4% (“Sug‘urta va moliyaviy xizmatlar”) dan 113,2% gacha (“Uy-joy xizmatlari, suv, elektr energiyasi, gaz va boshqa yoqilg‘i turlari”) bo‘ldi. 2025-yil iyun oyida yillik INI 100,6% (“Sug‘urta va moliyaviy xizmatlar”) dan 115,6% gacha (“Uy-joy xizmatlari, suv, elektr energiyasi, gaz va boshqa yoqilg‘i turlari”) o‘zgardi.
Hududiy xususiyatlar
Oylik INI bo‘yicha eng yuqori o‘sish Qoraqalpog‘iston Respublikasida (101,7%), Farg‘ona (102,2%) va Xorazm (101,9%) viloyatlarida qayd etildi. Yillik inflyatsiya darajasi mamlakat bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichdan yuqori bo‘lgan hududlar orasida Qashqadaryo, Surxondaryo, Farg‘ona, Xorazm viloyatlari va Toshkent shahri bor.