2026-yil 15-yanvar Muallif: Anton Usov
YTTB yirik qayta tiklanadigan energiya va akkumulyator tizimlarini rivojlantirish uchun 195,5 million AQSh dollarigacha bo‘lgan miqdorda moliyalashtirishni tashkil etmoqda.
Mablag‘lar 300 MVt quvvatga ega quyosh elektr stansiyasi va 75 MVt·soat sig‘imli akkumulyator saqlash inshootini qurishga yo‘naltiriladi.
Loyiha Kanada, Finlyandiya va Yaponiya tomonidan birgalikda moliyalashtiriladi.
Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot Banki (YTTB) Qashqadaryo viloyatida 300 MVt quvvatga ega yangi quyosh fotoelektr stansiyasi va 75 MVt·soat sig‘imli akkumulyator saqlash inshootini qurish va ishlatish uchun 195,5 million AQSh dollarigacha (168,5 million yevro) moliyalashtirish paketini tashkil etish orqali O‘zbekiston elektr tarmog‘iga o‘zgaruvchan qayta tiklanadigan energiya manbalarining xavfsiz va ishonchli ulanishini hamda qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarishni investitsiyalashda davom etmoqda.
YTTBning 141,6 million AQSh dollarigacha (122,1 million yevro) bo‘lgan ustuvor krediti va 25,0 million AQSh dollarigacha (21,6 million yevro) bo‘lgan kafolatli liniyasidan iborat moliyalashtirish paketi «Masdar» global qayta tiklanadigan va toza energiya kompaniyasiga to‘liq tegishli bo‘lgan maxsus loyiha kompaniyasi — «Nur Kashkadarya Solar»ga taqdim etiladi.
YTTB, shuningdek, Iqlim bo‘yicha harakatlar bo‘yicha yuqori ta’sirli hamkorlik maxsus jamg‘armasi (HIPCA) doirasida Kanadadan 20,0 million AQSh dollarigacha (17,2 million yevro) va Finlyandiyadan 5 million AQSh dollarigacha (4,3 million yevro) imtiyozli moliyalashtirishni jalb qilmoqda. Bundan tashqari, loyiha Yaponiya-YTTB hamkorlik jamg‘armasi va YTTB tomonidan taqdim etilgan 3,9 million AQSh dollarigacha (3,4 million yevro) bo‘lgan imtiyozli moliyalashtirishdan ham foydalanadi. Loyiha Osiyo taraqqiyot banki tomonidan ham birgalikda moliyalashtirilishi kutilmoqda.
Loyiha YTTB tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan hukumatning qayta tiklanadigan energiya rivojlantirish rejasiga hissa qo‘shadi, ushbu reja 2030-yilga kelib 25 GVt quyosh va shamol quvvatlarini rivojlantirishni maqsad qilgan. Qurilish yakunlangach, quyosh stansiyasi yiliga 664 GVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi — bu 60 000 ta xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlash va yillik CO2 chiqindilarini 400 000 tonnagacha kamaytirish uchun yetarlidir.
Loyiha 75 MVt quvvatga / 75 MVt·soat sig‘imga ega akkumulyator energiyasini saqlash tizimini (BESS) joriy etish orqali milliy tarmoq barqarorligiga hissa qo‘shishi kutilmoqda. BESS eng yuqori talab davrlarida qo‘shimcha energiya quvvatlarini taqdim etish orqali tarmoq ishonchliligi va moslashuvchanligini oshirishga yordam beradi.
YTTB O‘zbekistonda «yashil» energiya loyihalarining yirik moliyachisi hisoblanadi. Bugungi kunga qadar Bank mamlakatda tajribali xalqaro developerlar tomonidan homiylik qilingan 1,65 GVt shamol quvvati, 2,4 GVt quyosh fotoelektr quvvati va 668 MVt / 1,837 MVt·soat akkumulyator energiyasini saqlash tizimlarini qo‘llab-quvvatladi.
Bank shu kunga qadar O‘zbekistonga 204 ta loyiha doirasida deyarli 6,8 milliard AQSh dollari miqdorida sarmoya kiritdi, mablag‘larning aksariyat qismi xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan. Mamlakat so‘nggi olti yil davomida har yili Markaziy Osiyoda YTTB mablag‘larini qabul qiluvchi yetakchi davlat bo‘lib kelmoqda.