Samarqandda Osiyo taraqqiyot bankining 59-yillik yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi
O‘zbekiston mintaqadagi eng yirik moliyaviy-iqtisodiy tadbirga — Osiyo taraqqiyot bankining (OTB) 2026-yil 3–6-may kunlari tarixiy Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan 59-yillik yig‘ilishiga mezbonlik qiladi.
Tadbirning miqyosi va ahamiyati
OTB yillik yig‘ilishi Osiyo-Tinch okeani mintaqasidagi taraqqiyot masalalariga bag‘ishlangan eng muhim xalqaro forumlardan biridir. Tadbir OTBga a’zo 69 ta davlatning moliya vazirlari, markaziy banklar rahbarlari, xususiy sektor, fuqarolik jamiyati, akademik doiralar va xalqaro tashkilotlar vakillarini birlashtiradi.
Bu OTB yillik yig‘ilishining Markaziy Osiyoda ilk bor o‘tkazilishi bo‘lib, mintaqaning jahon iqtisodiyotidagi roli ortib borayotganini va O‘zbekistonning iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishdagi muvaffaqiyatlari e’tirofini anglatadi.
Yig‘ilish dasturi
Rasmiy tadbirlar
Dastur to‘rt kunlik qizg‘in muhokama va muzokaralarni o‘z ichiga oladi:
• Boshqaruvchilar kengashining yig‘ilishlari — asosiy tadbir bo‘lib, unda bankning rivojlanishi va uning mintaqadagi faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha strategik qarorlar qabul qilinadi.
• Seminar va panel munozaralari quyidagi dolzarb mavzularni qamrab oladi:
1. Barqaror iqtisodiy rivojlanish va «yashil» transformatsiya
2. Iqtisodiyotni raqamlashtirish va moliyaviy texnologiyalar
3. Infratuzilmani rivojlantirish va mintaqaviy integratsiya
4. Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va uning oqibatlariga moslashish
5. Inklyuziv o‘sish va kambag‘allikni qisqartirish
6. Davlat-xususiy sheriklik asosida taraqqiyotni moliyalashtirish
Biznes dasturi
• Biznes-forum davlat va xususiy sektor vakillari o‘rtasida ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish uchun platforma bo‘lib xizmat qiladi. Markaziy Osiyo mamlakatlari investitsiya loyihalari taqdimoti va birgalikda moliyalashtirish imkoniyatlari muhokamasi kutilmoqda.
• Innovatsiyalar ko‘rgazmasi barqaror rivojlanish sohasidagi muvaffaqiyatli OTB loyihalarini namoyish etadi, mintaqaning rivojlanayotgan iqtisodiyotlari uchun ilg‘or texnologiyalar va innovatsion yechimlarni taqdim etadi.
Ro‘yxatdan o‘tish va ishtirok etish
Tadbirda ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish OTBning rasmiy veb-saytida ochiq. Ishtirok etish uchun quyidagilar zarur:
1. Onlayn ro‘yxatdan o‘tish shaklini to‘ldirish
2. Ishtirokchi toifasini ko‘rsatish (delegat, kuzatuvchi, OAV vakili)
3. Tasdiqnoma va akkreditatsiya hujjatlarini olish
Tashkilotchilar ishtirokchilarga tadbirlarning to‘liq dasturi, ishchi materiallar va tarmoq (networking) imkoniyatlaridan foydalanishni ta’minlaydi.
Samarqand — tadbir o‘tkaziladigan joy
Yillik yig‘ilish o‘tkaziladigan joy sifatida Samarqandning tanlanishi ramziy ma’noga ega. Tarixiy Ipak yo‘lida joylashgan qadimiy shahar bugungi kunda xalqaro hamkorlik va iqtisodiy integratsiyaning zamonaviy markaziga aylanmoqda. So‘nggi yillarda Samarqandda yuqori darajadagi xalqaro tadbirlarni o‘tkazish uchun zamonaviy infratuzilma, jumladan, konferens-zallar, xalqaro darajadagi mehmonxonalar va zamonaviy transport tizimi barpo etildi.
OTB yillik yig‘ilishining O‘zbekistonda o‘tkazilishi mamlakat uchun yangi imkoniyatlar ochadi:
Yo‘nalish Tavsif
Investitsiyalarni jalb qilish O‘zbekiston va mintaqaning investitsiyaviy salohiyatini xalqaro moliya institutlari va xususiy investorlarga namoyish etish.
Xalqaro aloqalarni mustahkamlash Asosiy hamkorlar bilan hamkorlikni kengaytirish va yangi bozorlarga chiqish imkoniyati.
Tajriba almashish Dolzarb rivojlanish masalalari bo‘yicha eng yaxshi xalqaro tajribalarni o‘rganish va milliy iqtisodiy sharoitlarga moslashtirish.
Nufuzni oshirish Yirik xalqaro forumni o‘tkazish O‘zbekistonning ishonchli hamkor va biznes uchun jozibador mamlakat sifatidagi imidjini yuksaltiradi.
Ma’lumot uchun
1966-yilda tashkil etilgan Osiyo taraqqiyot banki dunyodagi eng yirik ko‘p tomonlama taraqqiyot banklaridan biridir. OTB 69 ta a’zo davlatni birlashtiradi, ulardan 49 tasi Osiyo-Tinch okeani mintaqasida joylashgan.
O‘zbekiston 1995-yildan beri OTB a’zosi hisoblanadi. Hamkorlik davrida bank mamlakatda energetika, transport, suv ta’minoti, shaharsozlik va moliya sohalarida umumiy qiymati 8 milliard AQSH dollaridan ortiq bo‘lgan 80 dan ortiq loyihani moliyalashtirdi. 2026-yilgi yillik yig‘ilish O‘zbekiston va OTB o‘rtasidagi sheriklikni mustahkamlashda muhim bosqich bo‘lib, mamlakatning ochiq iqtisodiyot va xalqaro hamkorlik tamoyillariga sodiqligini namoyish etadi.