O‘zbekiston iqtisodiyoti yuqori o‘sish sur’atlarini saqlab qoldi: 2026 yilning I choragida YAIM 8,7% ga oshdi
O‘zbekiston Respublikasi Statistika qo‘mitasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yil yanvar–mart oylarida mamlakat yalpi ichki mahsuloti (YAIM) joriy narxlarda 447,9 trln so‘mni tashkil etdi va 2025 yilning mos davriga nisbatan real o‘sish sur’ati 8,7% ni tashkil qildi.
Ijobiy iqtisodiy dinamika iqtisodiyotning deyarli barcha asosiy tarmoqlaridagi o‘sish bilan ta’minlandi. Iqtisodiyot tarmoqlari tomonidan yaratilgan yalpi qo‘shilgan qiymat 8,7% ga oshib, umumiy YAIMning 95,4% ini tashkil etdi. Iqtisodiy o‘sishga asosiy hissa sanoat, savdo, transport va aloqa, shuningdek qurilish tarmoqlari hissasiga to‘g‘ri keldi.
Sanoat sektori ayniqsa yuqori natijalarni ko‘rsatdi. Sanoatda yaratilgan yalpi qo‘shilgan qiymat hajmi 124,9 trln so‘mga yetib, 8,0% ga oshdi. Asosiy drayver qayta ishlash sanoati bo‘lib, unda o‘sish 9,1% ni tashkil etdi. YAIM tarkibida sanoat ulushi 27,8% dan 29,2% gacha oshdi, bu esa ishlab chiqarish sektorining iqtisodiyotdagi roli kuchayib borayotganini ko‘rsatadi.
Qurilish sohasi ham yuqori o‘sish sur’atlarini saqlab qoldi. Birinchi chorak yakunlariga ko‘ra, qurilish ishlari hajmi 15,0% ga oshdi. Bino va inshootlar qurilishi 16,3% ga, ixtisoslashtirilgan qurilish ishlari 14,0% ga, fuqarolik obyektlari qurilishi esa 10,1% ga o‘sdi.
Xizmatlar sohasi iqtisodiyotning eng yirik segmenti bo‘lib qolmoqda va YAIMning yarmidan ko‘prog‘ini shakllantirmoqda. Xizmatlar sohasida yaratilgan yalpi qo‘shilgan qiymat 240,1 trln so‘mni tashkil etib, 8,8% ga oshdi. Eng yuqori o‘sish savdo xizmatlarida — 19,4% va axborot hamda aloqa xizmatlarida — 18,3% qayd etildi. Transport va saqlash xizmatlari 12,3% ga, yashash va ovqatlanish xizmatlari esa 8,4% ga o‘sdi.
Raqamli iqtisodiyot rivoji ham davom etdi. Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT) xizmatlarining YAIMdagi ulushi 3,2% ga yetdi. AKT xizmatlari tarkibining asosiy qismini kompyuter dasturlash, konsalting va boshqa raqamli xizmatlar tashkil etdi.
Aholi farovonligi ko‘rsatkichlari ham yaxshilandi. 2026 yil yanvar–mart oylarida aholi jon boshiga YAIM 11,7 mln so‘mga yetib, real hisobda 6,7% ga oshdi.
Kichik biznes iqtisodiyotdagi muhim rolini saqlab qolmoqda. 2026 yilning birinchi choragida kichik biznes subyektlari tomonidan 194,8 trln so‘mlik qo‘shilgan qiymat yaratildi, bu iqtisodiyotdagi umumiy yalpi qo‘shilgan qiymatning 45,6% iga tengdir. Kichik biznesning eng yuqori ulushi qishloq xo‘jaligida — 94,6% va qurilishda — 77,0% qayd etildi.
Yana bir muhim ijobiy ko‘rsatkich kuzatilmaydigan iqtisodiyot ulushining kamaygani bo‘ldi. 2026 yil birinchi choragi yakunlariga ko‘ra, uning YAIMdagi ulushi 22,9% gacha pasaydi, holbuki bir yil avval bu ko‘rsatkich 24,8% edi. Bu rasmiy iqtisodiyot qamrovi kengayayotgani va iqtisodiy jarayonlarning shaffofligi ortib borayotganini ko‘rsatadi.
2026 yil birinchi choragi natijalari O‘zbekiston iqtisodiyotining barqaror rivojlanishda davom etayotganini tasdiqlaydi. Sanoatdagi o‘sish, qurilish faolligining kuchayishi, xizmatlar va raqamli iqtisodiyot rivoji hamda kichik biznesning mustahkamlanishi ichki bozorni yanada kengaytirish va mamlakat investitsion jozibadorligini oshirish uchun mustahkam asos yaratmoqda.