O‘zbekistonda inflyatsiya 7,0% gacha sekinlashdi
2026-yil aprel oyida O‘zbekiston Respublikasida umumiy iste’mol narxlari indeksi oy davomida 100,6%, 2025-yil dekabriga nisbatan 102,5% va yillik hisobda 107,0% ni tashkil etdi. Taqqoslash uchun, 2025-yil aprel oyida yillik inflyatsiya 10,1% darajasida bo‘lgan. Bu esa iqtisodiyotda iste’mol narxlari o‘sish sur’atlari sezilarli ravishda pasayganini anglatadi.
Aprel oyi natijalari yanada muvozanatli inflyatsion muhit shakllanayotganini tasdiqlaydi. Oziq-ovqat segmentida ayrim lokal narx o‘zgarishlari kuzatilgan bo‘lsa-da, umumiy inflyatsion bosim nazorat ostida qolmoqda. Ayniqsa, meva-sabzavot mahsulotlarisiz hisoblangan yillik INI 12,3% dan 7,6% gacha pasaygani muhim ko‘rsatkich hisoblanadi.
Oylik narxlar o‘sishiga asosiy hissa an’anaviy ravishda “Oziq-ovqat mahsulotlari va alkogolsiz ichimliklar” bo‘limiga to‘g‘ri keldi. Ushbu bo‘lim umumiy INI o‘sishiga 0,37 foiz punkt yoki jami o‘sishning 62,7% hissasini qo‘shdi. Shu bilan birga, narxlar o‘sishi asosan go‘sht mahsulotlarining ayrim turlarida kuzatildi. Jumladan, qo‘y go‘shti narxi oy davomida 3,7%, mol go‘shti 3,2%, shakar esa 2,2% ga oshdi. Ayni paytda ayrim ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlar narxi pasaydi: tuxum 3,6%, guruch 1,1%, parranda go‘shti esa 1,2–1,3% ga arzonlashdi.
Meva-sabzavot segmentida ham mavsumiy narx moslashuvlari yaqqol namoyon bo‘ldi. Yangi bodring (-26,1%), piyoz (-2,7%), pomidor (-2,4%) va karam (-2,4%) narxlarining sezilarli pasayishi kartoshka, olma va bulg‘or qalampiri narxlari oshishini qisman qopladi. Bu holat ichki oziq-ovqat bozorida taklifni muvozanatlashtiruvchi bozor mexanizmlari saqlanib qolayotganini ko‘rsatadi.
Makroiqtisodiy barqarorlikni qo‘llab-quvvatlovchi muhim omillardan biri xizmatlar sektoridagi mo‘tadil narx dinamikasi bo‘lib qolmoqda. Aprel oyida xizmatlar bo‘yicha INI oyma-oy atigi 100,4% ni tashkil etdi, holbuki bir yil avval bu ko‘rsatkich 101,0% edi. Shu bilan birga, xizmatlar bo‘yicha yillik inflyatsiya 26,1% dan 12,0% gacha pasaydi. Bu iqtisodiyotdagi ikkilamchi inflyatsion bosimlar susayib borayotganining eng muhim belgilaridan biridir.
Uy-joy va kommunal xizmatlar sektorida aprel oyida keng ko‘lamli tarif o‘zgarishlari kuzatilmadi. Asosan maishiy chiqindilarni olib chiqish xizmatlari bo‘yicha narxlar 2,4% ga oshdi, qolgan o‘zgarishlar esa mo‘tadil darajada bo‘ldi. Bu esa kommunal xizmatlar segmentida umumiy narxlar barqarorligini saqlashga xizmat qildi.
Transport sektori ham nisbatan cheklangan narx dinamikasini namoyish etdi. Benzin narxi oy davomida 1,4% ga oshgan bo‘lsa, propan narxi 2,8% ga pasaydi. Shu bilan birga, hududlar kesimida inflyatsiya ko‘rsatkichlari barqaror saqlanib, mamlakat hududlari o‘rtasida sezilarli tafovutlar qayd etilmadi. Aksariyat hududlarda yillik INI 106,3–107,4% diapazonida shakllandi.
Yana bir ijobiy omil — statistik metodologiyaning takomillashib borayotganidir. 2026-yil yanvaridan boshlab Milliy statistika qo‘mitasi kuzatilayotgan tovar va xizmatlar sonini 517 taga yetkazdi hamda XVJ ekspertlari tavsiyalariga muvofiq geometrik Young formulasi asosida qo‘shimcha INI hisob-kitoblarini joriy etdi. Bu esa inflyatsion jarayonlarni monitoring qilish sifatini oshiradi va statistik tizim shaffofligini mustahkamlaydi.
Umuman olganda, aprel oyidagi ma’lumotlar O‘zbekiston iqtisodiyotida makroiqtisodiy barqarorlik saqlanib qolayotganini va inflyatsiya yanada mo‘tadil trayektoriyaga o‘tayotganini ko‘rsatmoqda. Yillik inflyatsiyaning pasayishi, xizmatlar sektoridagi barqarorlashuv hamda hududiy nomutanosibliklarning yo‘qligi fonida iqtisodiyot narxlar muhitining prognoz qilinuvchanligi ortib borayotganini namoyish etmoqda. Bu esa investitsion faollik va uzoq muddatli iqtisodiy o‘sish uchun muhim omillardan biridir.