Sun’iy intellekt regulyatorlik tayyorligini baholash
Sun’iy intellekt regulatsiyasi bo’yicha o’z pozitsiyasini bilishi kerak bo’lgan tashkilotlar uchun — bu pozitsiya ular uchun belgilanishidan oldin.
Regulyatorlik konteksti
MDH mamlakatlarida sun’iy intellektni tartibga solish shakllanish bosqichida. Talablar hozircha yumshoq — ammo harakat yo’nalishi aniq. Majburiy normalar paydo bo’lishini kutib tayyorgarlik ko’rishni boshlayotgan tashkilotlar o’zlarini tarkibiy jihatdan zaif pozitsiyada topadilar: mazmunli o’zgarishlar uchun vaqt qolmaydi, faqat rasmiy compliance uchun.
Regulyatorlik tayyorligi muayyan qoidalarni bashorat qilish haqida emas. Bu tashqi bosim kelishidan oldin — siz hali ularni qanday hal qilishni tanlay olganingizda — institutsional zaifliklaringizni tushunish haqida.
Regulyatorlik landshaftini tahlil qilish
Tegishli yurisdiktsiyalar bo’yicha joriy va shaklanayotgan sun’iy intellekt talablarini ko’rib chiqish: O’zbekiston, MDH mamlakatlari va qo’llaniladigan xalqaro standartlar. Rasmiy talablar qayerda mavjud, yo’riqnoma qayerda shakllanmoqda va bo’shliqlar qayerda qolmoqda.
Tashkilotning joriy pozitsiyasi
Tashkilot hozirda kutilayotgan talablarga qayerda javob beradi, bo’shliqlar qayerda mavjud va ularning qaysilari haqiqiy institutsional xatarni, qaysilari esa boshqariladigan compliance ishini ifodalaydi.
Ustuvor harakatlar xaritasi
Nimalarni birinchi navbatda hal qilish kerak — talablar majburiy bo’lishidan oldin. Vaqt talab qiladigan o’zgarishlar va tezda kiritilishi mumkin bo’lgan o’zgarishlar o’rtasidagi farqni ajratib, shoshilinchlik va amalga oshirish murakkabligi bo’yicha ustuvorlik belgilangan.
Nima uchun bu nuqtai nazar o’ziga xos
Sun’iy intellektdagi aksariyat regulyatorlik tayyorlik ishlari G’arb regulyatorlik modellari atrofida — ES Sun’iy Intellekt to’g’risidagi qonun, AQSh ijroiya farmonlari, Buyuk Britaniya doiralari — shakllantirilgan. Bu modellar muhim ma’lumot nuqtalari. Biroq ular O’zbekiston va MDHdagi banklar, vazirliklar va korxonalar haqiqatda faoliyat yuritadigan institutsional kontekst emas.
INVEXI baholashi post-sovet institutsional kontekstlarida regulyatorlik muhitlarining qanday shakllanishi va o’zgarishi va bu ularda faoliyat yurituvchi tashkilotlar uchun nima anglatishining bevosita tajribasiga asoslanadi.
Regulyatorlik nazorati ostidagi banklar va moliya institutlari. Ma’muriy jarayonlarda sun’iy intellektni joriy etuvchi davlat organlari. Turli talablarga ega bir nechta yurisdiktsiyada faoliyat yurituvchi xalqaro tashkilotlar. Sun’iy intellekt regulatsiyasi kuchayishini kutayotgan va joriy ta’sirini tushunmoqchi bo’lgan har qanday institut.