During the international travel exhibition “World Travel Mart”, held in London on November 6-8 this year, First Deputy Chairman of the Committee on Tourism Jamshid Abdusalamov was awarded a special certificate in connection with the victory in the nomination “Uzbekistan – the best travel destination” for 2024. The certificate was presented by the vice-president of one of the most famous tourist publications in the world “Lonely Planet” Tom Brody.
For information: “Lonely Planet” – a publisher of travel guides and travel books, established in Australia in 1973, has published more than 150 million books. There are about 15 million daily observers.
On October 25 this year, among 10 countries (Benin, Chile, Croatia, India, Pakistan, Mexico, Morocco, St. Lucia and Uzbekistan) experts of Lonely Planet publishing house recognized Uzbekistan as the winner.
According to the information provided by Lonely Planet experts, Uzbekistan has been selected for the following reforms:
“From oasis to oasis throughout Uzbekistan, travelers continue to follow the trade networks of past centuries. Although the camel caravans that once connected prosperous fortress cities have been replaced by high-speed rail and a convenient network of domestic flights, the ancient cultural centers of Samarkand, Bukhara and Khiva are still reminiscent of the Silk Road era. A community tourism initiative in the Nurota Mountains shows visitors the life of pastoral communities.”
More information about the awards can be found at the following link: https://www.lonelyplanet.com/best-in-travel/countries
The delegation of Uzbekistan participated in the international tourism exhibition “World Travel Mart” in London, UK, with a national stand.
The staff of the Committee on Tourism, which traditionally participates within the national stand of Uzbekistan at the international travel fair “World Travel Mart”, widely promotes the tourism potential of our country among foreign investors. Negotiations have been held to widely promote the tourism potential of our country among foreign countries, strengthen cooperation with the foreign tourism industry and attract foreign tourists.
In particular, an agreement was reached with S. Stanovkin, head of the Eurasian region of “BBC World News”, I. Ahmad, director for CIS and Asia of “CNN” and international commercial director of “CNN”. “Euronews” K. So Stein on promoting the country’s tourism potential in the international arena, on the implementation of projects aimed at highlighting the high culture, rich history and tourism potential of Uzbekistan in the international media.