Under the leadership of the Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Jamshid Khodjaev, a meeting was held via videoconferencing to analyze the progress of the implementation of projects that raised funds from international financial institutions.
The meeting was attended by heads of ministries, departments, industry associations, commercial banks and local authorities of the Republic of Karakalpakstan, regions and Tashkent.
It was announced that within the framework of the State Investment Program for 2022, with the involvement of funds from international financial institutions, 111 investment projects are being implemented with a total value of $14.2 billion, of which $2.2 billion will be disbursed by the end of the year. Also, by the end of the year, 29 investment projects worth $2.4 billion will be completed.
The progress of the implementation of the above projects in the context of regions and industries was considered. The possibilities of reducing the period of holding tender processes and evaluating tender proposals, coordinating the technical and economic parameters of projects were studied. The need to improve the skills of project implementation groups and strengthen control over the implementation of projects by contractors was voiced.
The heads of ministries and departments responsible for the implementation of projects were instructed to take comprehensive measures to prevent the above cases of delay, ensure the targeted development of attracted foreign investments and timely commissioning of projects.
As a result of the meeting, the personal responsibility of the relevant leaders was emphasized and additional instructions were given as part of the qualitative execution of the tasks set.