As of March 1, the total value of assets in Uzbekistan’s International Reserves reached $44.94 billion, an increase of $2.03 billion (4.74%) compared to the previous month.
The Central Bank sold a significant amount of gold and acquired $100 million in securities. Foreign currency assets increased by more than $2.1 billion.
According to data from the Central Bank of Uzbekistan, the country’s International Reserves reached a historic record in February.
As of March 1, the total value of assets in the regulator’s International Reserves stood at $44.94 billion, surpassing the previous record set in October 2024 ($43.14 billion).
The value of gold held by the Central Bank slightly decreased by $201.9 million, now totaling $34.86 billion, which remains close to the all-time high. At the same time, the physical gold reserves declined from 12.6 million troy ounces (391.9 tons) to 12.2 million troy ounces (379.45 tons).
Uzbekistan’s foreign currency reserves saw a significant increase of $2.13 billion, rising to over $9.53 billion at the beginning of March. This includes $414.3 million held in accounts with central banks of other countries and the International Monetary Fund (IMF), as well as $8.91 billion deposited in foreign commercial banks.
Additionally, the value of securities purchased by the Central Bank doubled, increasing from $102.1 million to $202.5 million. In October 2024, the regulator announced the purchase of $65 million in foreign bonds, nearly tripling the volume of such assets.
In 2025, the Central Bank plans to continue purchasing U.S. government bonds. To diversify its foreign exchange reserves, the regulator intends to invest in risk-free assets.