1-mart holatiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasining xalqaro zaxiralarining umumiy qiymati $44,94 milliardni tashkil etdi, bu o‘tgan oyga nisbatan $2,03 milliardga yoki 4,74% ko‘proqdir.
Markaziy bank katta hajmdagi oltinni sotdi va $100 million qiymatidagi qimmatli qog‘ozlarni sotib oldi. Valyuta aktivlari esa $2,1 milliarddan ortiq miqdorda oshdi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki ma’lumotlariga ko‘ra, fevral oyida mamlakatning oltin-valyuta zaxiralari tarixiy rekord darajasiga yetdi.
1-mart holatiga ko‘ra, regulyatorning zaxiralari umumiy qiymati $44,94 milliardga yetib, 2024-yil oktabrida o‘rnatilgan avvalgi rekordni ($43,14 milliard) ortda qoldirdi.
Markaziy bank omborlaridagi oltin qiymati biroz kamayib, $201,9 millionga qisqardi va hozirda $34,86 milliardni tashkil etmoqda. Bu esa rekord darajaga yaqin ko‘rsatkichdir. Shu bilan birga, oltin zaxiralari hajmi 12,6 million troya unsiyadan (391,9 tonna) 12,2 million troya unsiyaga (379,45 tonna) kamaydi.
O‘zbekistonning valyuta zaxiralari katta miqdorda oshib, $2,13 milliardga ko‘paydi. Mart oyining boshiga kelib ularning hajmi $9,53 milliarddan oshdi. Bunga markaziy banklar va Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi (XVJ) hisoblaridagi $414,3 million, shuningdek xorijiy tijorat banklaridagi $8,91 milliard mablag‘ kiradi.
Bundan tashqari, Markaziy bank tomonidan sotib olingan qimmatli qog‘ozlar qiymati ikki baravar oshib, $102,1 milliondan $202,5 millionga yetdi. 2024-yil oktabr oyida, regulyator $65 million miqdorida xorijiy obligatsiyalar sotib olganini e’lon qilgan edi, bu esa ushbu aktivlarning hajmini qariyb uch baravarga oshirdi.