Uzbekistan’s foreign trade turnover in January-February 2024 amounted to $9.9 billion
According to the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, in January-February 2024 the Foreign Trade Turnover of the Republic of Uzbekistan amounted to 9,919.0 million US dollars and increased compared to the same period in 2023 by 940.3 million US dollars or 10.5%.
Of the total volume of Foreign trade turnover of the Republic of Uzbekistan, Export amounted to 3,631.5 million US dollars (an increase of 13.6% by January-February 2023), Import: 6,287.5 million US dollars (an increase of 8.7%).
As a result, the balance of foreign trade turnover of the Republic of Uzbekistan amounted to a negative balance in the amount of -2,656.0 million US dollars.
Today, the Republic of Uzbekistan carries out trade relations with 151 countries of the world.
The largest volume of foreign trade turnover was recorded with China (21.5%), Russia (17.8%), Kazakhstan (5.9%), Turkey (4.4%) and the Republic of Korea (3.7%).