Xalqaro PLUS-forum “Banklar va Chakana savdo. Raqamli transformatsiya va o’zaro hamkorlik”
Toshkentda “Banklar va Chakana savdo. Raqamli transformatsiya va o’zaro hamkorlik” 2-Xalqaro PLUS-forumi bo’lib o’tdi.
O‘zbekiston bugungi kunda iqtisodiyoti eng jadal rivojlanayotgan davlatdir. Ikkinchi forumning Toshkentda o‘tkazilgani bejiz emas. Forumning asosiy maqsadi O‘zbekiston va uning iqtisodiyotini rivojlantirishga ko‘maklashishdir.
Ikkinchi marta “Banklar va chakana savdo. Raqamli transformatsiya va oʻzaro hamkorlik” mintaqadagi iqtisodiyoti jadal rivojlanayotgan Oʻzbekiston poytaxtiga aylanadi. Ikki kun davomida “Tashkent International Hotel” Markaziy Osiyo mintaqasida moliyaviy bozor ishtirokchilari va professional ekspertlar – fintech va retail headlaynerlar o‘rtasida samarali biznes aloqalari uchun asosiy platformaga aylandi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki ko‘magida o‘tkazilgan PLUS-Forum dunyoning 51 davlatidan 1,5 mingdan ortiq delegatlarni jamladi. Panel sessiyalar va davra suhbatlarida turli xalqaro va mintaqaviy kompaniyalar vakillaridan 150 dan ortiq ekspertlar so‘zga chiqdi. Forum doirasida boʻlib oʻtgan koʻrgazmada PLUS-Forum hamkori va homiysi sifatida 79 ta kompaniyalar ishtirok etdi. Ularning stendlarida fintech, bank, davlat sektori xizmatlari va chakana savdo sohasida innovatsion texnologiyalar namoyish etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki raisining o‘rinbosari Ilhomjon Abdug‘oforov o‘z nutqida ta’kidladi: “O‘tgan yilgi PLUS-forumdagi muvaffaqiyat bu yilgi tadbir mavzusini yanada kengaytirish, shuningdek, ko’proq ishtirokchilarni taklif qilish imkonini berdi.”
Visa PLUS-Forumning titul homiysi edi. Visa Kompaniyasi vitse-prezidenti, Markaziy Osiyo va Ozarbayjondagi mintaqaviy menejeri Kristina Dorosh o‘z nutqida shunday dedi: “Ushbu forum nima bo‘layotganini muhokama qilish, kompaniyalar nima qilayotgani haqida batafsil ma’lumot olish imkonini beruvchi platformani yaratdi”.
Forum doirasida Oʻzbekiston Respublikasining asosiy milliy toʻlov operatori UZCARD va biznesni raqamlashtirish boʻyicha yuqori texnologiyali yechimlarning yetakchi yetkazib beruvchisi Innotech Group “Startup Bridge” akseleratsiya dasturi natijalarini sarhisob qilishga bagʻishlangan “Demo Day” tadbirini oʻtkazdi.
Bank va chakana sektorlarda biznesni rivojlantirish va transformatsiyalash bo‘yicha xalqaro amaliyotchi ekspert Maykl Rakman forumda biznes nonushta formatida “Raqamli asrda yetakchilikning qiyinchiliklari va imperativlari” mavzusida o‘zining Master-klassini o‘tkazdi.
Ishtirokchilarning ko‘plab fikr-mulohazalariga ko‘ra, Toshkentda yakunlangan PLUS-Forum professional muloqot uchun nihoyatda foydali va mazmunli maydonga aylandi, bu O‘zbekistonda innovatsiyalar va istiqbolli xalqaro loyihalarni rivojlantirish uchun yangi turtki bo‘lishi shubhasiz.