Jahon banki ijrochi direktorlar kengashi O‘zbekistonga 143 million dollarlik imtiyozli kredit ajratishni ma’qulladi. Mablag’lar mamlakat hukumati tomonidan jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish loyihasini moliyalashtirish va binolar sektorida toza energiyaga investitsiyalarni jalb qilish uchun institutsional va me’yoriy bazani ishlab chiqish uchun ishlatiladi.
Imtiyozli moliyalashtirish O‘zbekiston hukumatiga Jahon banki guruhi tarkibiga kiruvchi Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi (XTA) tomonidan past foiz stavkasi bo‘yicha, 30 yil muddatga, shu jumladan besh yillik imtiyozli davr bilan taqdim etiladi.
O‘zbekistonda yakuniy energiya iste’molining 50 foizi binolar sektoriga to‘g‘ri keladi, ikkinchi o‘rinda sanoat (22 foiz) va transport (20 foiz) turadi. Chunonchi, tuman kasalxonalarida iste’mol qilinadigan barcha energiyaning qariyb 70 foizi isitish, maktabgacha ta’lim muassasalarida 84 foiz, qishloq vrachlik punktlarida 88, maktablarda 97 foizni tashkil etadi.
Aksariyat jamoat binolari 1970 va 1980 yillarda energiya samaradorligini hisobga olgan holda qurilgan. Ushbu ob’ektlar yomon issiqlik izolyatsiyasiga ega va issiqlik qulayligi standartlariga javob bermaydi. Ular energiya iste’moli yuqori bo’lgan eski qozonxonalar va suv isitish tizimlaridan foydalanadilar.
Jahon banki tomonidan 2021-yilda oʻtkazilgan tadqiqot shuni koʻrsatdiki, maktabgacha taʼlim muassasalari, maktablar va sogʻliqni saqlash muassasalarida energiya samaradorligini oshirish orqali 7000 gigavatt-soat (GVt/soat), shundan yiliga taxminan 6810 GVt/soat issiqlik yoki undan koʻproqni tashkil qiladi. elektr shakli.
“Jahon banki tomonidan moliyalashtirilgan yangi loyiha butun mamlakat boʻylab jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirishga yordam beradi. Bu binolar sektorining oʻzgaruvchan iqlimga tayyorligini oshirishga, energiya sarfini kamaytirishga va atmosferaga issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishga yordam beradi”, dedi Jahon bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli. “Bu yaqinda qabul qilingan Jahon banki va mamlakatning 2022-2026 yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi doirasida amalga oshiriladigan loyihalardan biridir. Uning ustuvor yo‘nalishlari qatorida milliy iqtisodiyotning ekologik barqaror o‘sishiga o‘tishda O‘zbekistonga ko‘maklashish ham bor”.
Loyiha O‘zbekiston Energetika vazirligi va uning byudjetdan tashqari Tarmoqlararo energiya tejash jamg‘armasi (IFE) tomonidan amalga oshiriladi. Jamgʻarma 2020-yilda iqtisodiy, ijtimoiy va turar-joy sohalarida investitsiyalarni jalb qilish va energiya samaradorligini oshirish loyihalarini moliyalashtirish maqsadida tashkil etilgan.
Loyihaga ko‘ra, KFE respublika bo‘ylab qishloq va shaharlarda joylashgan maktabgacha ta’lim, xalq ta’limi va sog‘liqni saqlash vazirliklari muassasalarida energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha tadbirlarni moliyalashtiradi.
KFE binolarning energiya samaradorligini baholash, chora-tadbirlar ishlab chiqish, tegishli muassasalardan zarur yangilanishlarni xarid qilish va moliyalashtirish, ularning energiya tejashini o’lchash va tekshirish bo’yicha xizmatlarni taqdim etadi.
Yuqoridagi jamoat binolarining energiya samaradorligini oshirish chora-tadbirlari ularning issiqlik izolyatsiyasi va isitish, ventilyatsiya, havoni tozalash va yoritish tizimlarini yaxshilashni o’z ichiga oladi. Shuningdek, tegishli muassasalardagi ko‘mir qozonlari qayta tiklanadigan energiya manbalariga asoslangan isitish va suv isitish tizimlariga almashtiriladi. Masalan, issiqlik nasoslari va quyosh kollektorlari bilan birlashtirilgan quyosh panellarini o’rnatish orqali.
Loyiha bilan qamrab olingan jamoat binolari kam issiqlik yoki qizib ketishning oldini olish uchun milliy termal qulaylik standartlariga javob beradigan tarzda yangilanadi. Loyiha faoliyati energiya sarfini kamaytirish, havo sifatini yaxshilash, tegishli muassasalarni, ayniqsa qish oylarida energiya bilan ta’minlash ishonchliligini, shuningdek, maktabgacha ta’lim va maktab muassasalari o’quvchilari, shifoxona bemorlari uchun issiqlik qulayligini oshirish orqali davlat xizmatlarini ko’rsatish, shuningdek, ushbu muassasalarning xodimlari.
Loyiha KFEning turli sohalarda toza energiya faoliyatiga sarmoya kiritish qobiliyatini yaxshilaydi. U “Ijtimoiy, tijorat va maʼmuriy binolar va inshootlarning energiya samaradorligini oshirish” milliy dasturini ishga tushirish va toza energiya investitsiya bozorini tartibga solish boʻyicha qonunchilikni ishlab chiqishda yordam beradi. Bundan tashqari, loyiha doirasida aholi o‘rtasida energiya samaradorligi masalalari bo‘yicha fuqarolarning xabardorligini oshirish maqsadida axborot-ma’rifiy kampaniya o‘tkaziladi.
Jahon bankining O‘zbekistondagi dasturi Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyodagi eng yirik dasturlardan biridir. U 5,4 milliard dollarlik moliyaviy majburiyatlarga ega 29 ta loyihadan iborat bo‘lib, ular turli sohalarda davlat rejalarini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlaydi. Masalan, muhim makroiqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, suv xo‘jaligi, suv ta’minoti va kanalizatsiya, energetikasamaradorlik, transport, sog’liqni saqlash, ta’lim, aholini ijtimoiy himoya qilish, shahar va qishloq infratuzilmasini rivojlantirish, innovatsiyalar, soliq va statistika tizimlarini isloh qilish. Jahon banki, shuningdek, hukumatga COVID-19 pandemiyasining iqtisodiyot, fuqarolar salomatligi va ularning farovonligiga ta’sirini yumshatishda yordam bermoqda.