IFC O‘zbekistonning Navoiy viloyatidagi 500 megavatt quvvatga ega, yuz minglab uylarni elektr energiyasi bilan ta’minlaydigan O‘zbekistondagi birinchi shamol elektr stansiyasini moliyalashtirish bo‘yicha shartnoma tuzdi, deb xabar bermoqda Korporatsiya matbuot xizmati. IFC investitsiyalari O‘zbekistonning elektr ta’minotini yaxshilash, energiya majmuasini toza energiya bilan diversifikatsiya qilish va iqlim o‘zgarishi muammolarini hal qilish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi.
Zarafshon shamol elektr stansiyasi Abu Dhabi Future Energy Company (Masdar) tomonidan Birlashgan Arab Amirliklarida joylashgan qayta tiklanadigan energiya bo‘yicha yetakchi kompaniya va IFCning uzoq muddatli mijozi tomonidan ishlab chiqilmoqda. Korporatsiya shamol elektr stansiyasini qurish va ishlatish uchun Masdar tomonidan tashkil etilgan «Shamol Zarafshan Energy» maxsus maqsadli kompaniyasi uchun 94 million AQSh dollari miqdorida moliyalashtirish paketining yetakchi investori hisoblanadi.
500 MVt quvvatga ega loyiha Markaziy Osiyodagi eng yirik shamol stansiyalaridan biri bo‘ladi. Elektr stansiyasi ishga tushirilgach, 500 ming xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlaydi va yiliga 1 million tonnadan ortiq karbonat angidrid gazining atmosferaga chiqishining oldini oladi.
Shamol elektr energiyasining eng tez o’sib borayotgan va eng arzon yangi avlod manbalaridan biri bo’lib, dunyodagi jami o’rnatilgan shamol quvvati 743 gigavattdan oshadi. Zarafshon shamol stansiyasi O‘zbekistonning 2026-yilgacha 3 gigavatt shamol energiyasini yaratish maqsadiga erishish yo‘lida katta qadam bo‘ladi.
“O‘zbekiston 2026-yilga borib qayta tiklanuvchi manbalardan elektr energiyasi ishlab chiqarishni 25 foizga yetkazishni maqsad qilgan va quyosh, shamol va boshqa qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasida loyihalarni amalga oshirish orqali ushbu maqsadga o‘z hissasini qo‘shayotgan “Masdar” va boshqa moliya institutlaridan minnatdormiz”, — dedi Shuhrat Vafoyev, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri oʻrinbosari. “Biz O‘zbekistonning yashil o‘sishini rag‘batlantirish uchun qayta tiklanadigan energiya yechimlarini ilgari surish uchun moliya institutlari, rivojlanish bo‘yicha hamkorlar va xususiy sektor bilan ishlashda davom etamiz”.
IFC Zarafshon shamol elektr stansiyasi loyihasining yetakchi kreditorlaridan biri boʻlib, u 42 million AQSh dollari miqdorida sarmoya kiritdi va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) va Gollandiya korxonalarni rivojlantirish banki (FMO) tomonidan 52 million AQSh dollarini jalb qildi. Qo‘shimcha moliyalashtirish Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki, Natixis va First Abu Dhabi banki tomonidan taqdim etiladi.
IFCning Turkiya va Markaziy Osiyo boʻyicha direktori Vibke Shlyömer shunday dedi: “Zarafshon shamol stansiyasi Oʻzbekistondagi energetika sohasidagi islohotlar hukumati mamlakatdagi energetika loyihalarini rivojlantirishga xususiy kapitalni jalb etishga koʻmaklashayotganini tasdiqlovchi muhim tashabbusdir. Biz bu islohotlarni qo‘llab-quvvatlaganimizdan va shamolni energiya manbai sifatida qo‘shish orqali O‘zbekiston energetika sohasini yashillashtirishga yordam berishdan g‘ururlanamiz”.
2018-yildan buyon IFC O‘zbekiston hukumatiga energetika sohasiga shaffof va raqobatbardosh tarzda hamda eng yuqori ekologik, ijtimoiy va boshqaruv standartlariga muvofiq xususiy sarmoyalarni jalb qilish bo‘yicha maslahatlar berib kelmoqda. Qayta tiklanadigan energiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va sektorni xususiy investitsiyalar uchun ochish IFCning O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasidagi faoliyatining asosini tashkil etadi.