2025-yil 9-iyundan 12-iyunga qadar IV Toshkent Xalqaro Investitsiya Forumi «TXIF-2025» bo‘lib o‘tdi.
Bu yilgi Forum 8 000 dan ortiq ishtirokchini, jumladan, 97 mamlakatdan 3 000 ga yaqin xorijiy mehmonni jalb qildi. Bunday keng ko‘lamli ishtirok O‘zbekistonga bo‘lgan ishonch va qiziqishning ortib borayotganidan dalolat beradi.
Bundan tashqari, Forumda 450 nafar yuqori martabali mehmon, shu jumladan 312 nafar hukumat vakili ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ikkita asosiy tadbir: Forumning tantanali ochilishi va Xorijiy Investorlar Kengashining uchinchi yig‘ilishiga rahbarlik qildi. Ushbu muhim tadbirlar yetakchi xalqaro investorlar, davlat organlari vakillari, moliya institutlari va ishbilarmon doiralarni birlashtirdi.
Forumning keng xalqaro yoritilishi 31 mamlakatdan 114 nafar akkreditatsiyadan o‘tgan jurnalist va media ekspertlar tomonidan taʼminlandi. Ular orasida jahonning yetakchi OAVlari: CNN (AQSh), Euronews (Yevropa Ittifoqi), The Guardian (Buyuk Britaniya), ZDF (Germaniya), Al Jazeera (Qatar), Diplomat Magazine (Niderlandiya), EU Reporter (Belgiya), Daily Times (Pokiston) va Doha News (Qatar) vakillari bor edi.
TXIF-2025 doirasida dunyoning o‘nlab mamlakatlaridan 150 dan ortiq nufuzli ma’ruzachilar – investorlar, iqtisodiy ekspertlar va rasmiy shaxslar ishtirokida 36 ta panel sessiya bo‘lib o‘tdi. Bu yilgi Forumning yana bir yangiligi – O‘zbekistonning sanoat salohiyatini aks ettiruvchi keng ko‘lamli sanoat ko‘rgazmasining o‘tkazilishi bo‘ldi. Jumladan, 12 000 kvadrat metr maydonda 100 ta O‘zbekiston ishlab chiqaruvchisi xorijiy mehmonlarga o‘z mahsulotlarini, yangi ishlanmalarini va loyiha takliflarini turli sohalarda, masalan, elektrotexnika, farmatsevtika, oziq-ovqat sanoati, to‘qimachilik, charm ishlab chiqarish, qurilish materiallari, mashinasozlik, tog‘-kon sanoati, metallurgiya, energetika, avtomobilsozlik, kimyo, moliyaviy xizmatlar, IT, turizm va boshqalarda taqdim etdi.
Ko‘rgazmaga har kuni 2 000 dan ortiq kishi tashrif buyurdi, uning doirasida 500 dan ortiq B2B va B2G uchrashuvlari o‘tkazildi.
TXIF-2025 doirasida jami 30,5 milliard AQSh dollari miqdoridagi investitsiya shartnomalari va savdo bitimlari imzolandi.
Tadbirlarning qizg‘in kun tartibi OAV vakillari uchun brifing bilan yakunlandi, unda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov Forum yakunlarini sarhisob qilib, shunday dedi: «Barcha muhim tadbirlar yetakchi xalqaro investorlar, davlat organlari, moliya institutlari va ishbilarmon doiralarni birlashtirdi. Kelgusi yilda Toshkentda yangi g‘oyalar, dadil tashabbuslar va innovatsion formatlar bilan yana uchrashishni intiqlik bilan kutamiz.»