Qisqacha sharh: 2025-yilning birinchi yarmida O‘zbekiston iqtisodiyoti barqaror o‘sishni namoyon etdi. Yalpi ichki mahsulot (YaIM), chakana savdo aylanmasi va qurilish ishlari kabi asosiy ko‘rsatkichlar o‘tgan yilning shu davriga nisbatan ijobiy dinamikani ko‘rsatdi. Shuningdek, aholi soni va fuqarolarning real umumiy daromadlari o‘sishi kuzatildi.
Asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar
2025-yilning yanvar-iyun oylarida mamlakat iqtisodiyotida quyidagi asosiy o‘zgarishlar qayd etildi:
Yalpi ichki mahsulot (YaIM): YaIMning o‘sish sur’ati 2024-yilning mos davriga nisbatan 107,2% ni tashkil etdi, o‘shanda bu ko‘rsatkich 106,6% ga teng edi.
Iste’mol narxlari indeksi (INI): Inflyatsiya darajasini aks ettiruvchi INI o‘tgan yilning dekabr oyiga nisbatan 105,2% ni tashkil etdi. 2024-yilda bu ko‘rsatkich 104,2% edi.
Doimiy aholi soni: 2025-yil 1-iyul holatiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi aholisi 37 859,7 ming kishiga yetdi. Bu 2024-yil 1-iyuldagi 37 134,2 ming kishilik ko‘rsatkichdan yuqori.
Iqtisodiyot tarmoqlari bo‘yicha dinamika
Sanoat va qurilish:
Sanoat ishlab chiqarishi: 2025-yilning birinchi yarmida sanoat ishlab chiqarishining jismoniy hajmi indeksi 6,6% ga (106,6) o‘sdi.
Qurilish ishlari: Qurilish sektori sezilarli o‘sishni namoyon etdi, bajarilgan ishlar hajmi 10,7% ga (110,7) oshdi.
Savdo, transport va xizmatlar:
Chakana savdo aylanmasi: Chakana savdo aylanmasining o‘sish sur’atlari 109,7% ga yetdi.
Bozor xizmatlari: Ko‘rsatilgan bozor xizmatlari hajmi 12,9% ga (112,9) o‘sdi.
Transport sohasi: Yo‘lovchi va yuk aylanmasida o‘sish kuzatildi:
Yo‘lovchi aylanmasi 6,0% ga (106,0) oshdi.
Yuk aylanmasi 1,8% ga (101,8) o‘sdi.
Qishloq, oʻrmon va baliqchilik xoʻjaligi:
Ushbu sohadagi o‘sish sur’ati o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 103,8% ni tashkil etdi.
Tashqi savdo aylanmasi
2025-yilning yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 8,7% ga (108,7) o‘sdi.
Eksport: Eksport hajmi 6,2% ga (106,2) o‘sdi.
Import: Import hajmi 7,0% ga (107,0) o‘sdi.
Tadbirkorlik va aholi daromadlari
Korxona va tashkilotlar: 2025-yil 1-iyul holatiga (fermer va dehqon xo‘jaliklaridan tashqari) ro‘yxatdan o‘tgan korxona va tashkilotlar soni 750 357 taga yetdi. Faoliyat yuritayotgan korxonalar soni 462 957 tani tashkil etdi.
Aholi daromadlari: Aholining umumiy daromadlarining real o‘sish sur’ati o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 111,9% ni (11,9% ga o‘sish) tashkil etib, sezilarli darajada oshdi.