Qurilish ishlarining asosiy qismi yangi binolar va inshootlar qurilishiga to‘g‘ri keladi. Jumladan, ularning umumiy hajmining 74,3 %i yoki 19 571,8 mlrd so‘mi iqtisodiyot, kommunal xo‘jalik va boshqa ijtimoiy ob’ektlar bo‘yicha yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishga yo‘naltirilgan. Shulardan:
- yirik qurilish tashkilotlari – 4 534,9 mlrd so‘m (23,2 %),
- kichik korxonalar va mikrofirmalar – 8 444,1 mlrd so‘m (43,1 %),
- norasmiy sektor – 6 592,8 mlrd so‘m (33,7 %).
Hududlar bo‘yicha yangi qurilish ishlari eng ko‘p quyidagilarda amalga oshirildi:
Toshkent shahri – 5 366,3 mlrd so‘m, Toshkent viloyati – 2 321,6 mlrd so‘m, Samarqand viloyati – 1 222,5 mlrd so‘m, Farg‘ona viloyati – 1 193,5 mlrd so‘m.
Iqtisodiy faoliyat turlari bo‘yicha qurilish ishlari
O‘zbekiston Respublikasida hisob davrida qurilish ishlari quyidagi iqtisodiy faoliyat turlari bo‘yicha taqsimlandi:
- Binolar va inshootlar qurilishi – 71,9 %, bu 2024-yilga nisbatan 113,7 %ni tashkil etdi;
- Fuqarolik obyektlari qurilishi – 17,1 % (2024-yilga nisbatan 101,1 %);
- Ixtisoslashgan qurilish ishlari – 11,0 % (2024-yilga nisbatan 118,3 %).
Binolar va inshootlar qurilishining asosiy ko‘rsatkichlari
- Yirik qurilish tashkilotlari tomonidan bajarilgan ishlar umumiy hajmda 19,6 % ulushni egalladi (2024-yilga nisbatan 6,9 foiz bandga oshdi).
- Kichik korxonalar va mikrofirmalar ulushi 4,4 foiz bandga kamayib, 41,0 %ni tashkil etdi.
- Norasmiy sektor ulushi 2,5 foiz bandga kamayib, 39,4 %ni tashkil etdi.
Eng yuqori ulushdagi binolar va inshootlar qurilishi quyidagi viloyatlarda kuzatildi:
Jizzax (82,5 %), Surxondaryo (77,3 %), Qashqadaryo (75,7 %).
Fuqarolik obyektlari qurilishining asosiy ko‘rsatkichlari
- Yirik qurilish tashkilotlari tomonidan bajarilgan ishlar ulushi 23,6 %ni tashkil etdi (2024-yilga nisbatan 3,6 foiz bandga kamaygan).
- Kichik korxonalar va mikrofirmalarning ulushi 76,4 %ni tashkil etdi (3,9 foiz bandga oshgan).
Eng yuqori ulushdagi fuqarolik obyektlari qurilishi quyidagilarda qayd etildi:
Samarqand – 46,0 %, Buxoro – 29,7 %, Sirdaryo – 22,7 %.
Ixtisoslashgan qurilish ishlari bo‘yicha asosiy ko‘rsatkichlar
- Yirik qurilish tashkilotlari tomonidan bajarilgan ixtisoslashgan ishlar ulushi 23,8 %ni tashkil etdi (2024-yilga nisbatan 1,3 foiz bandga kamaydi).
- Kichik korxonalar va mikrofirmalar ulushi – 76,2 % (1,3 foiz bandga oshgan).
Eng yuqori ulushdagi ixtisoslashgan qurilish ishlari quyidagilarda qayd etildi:
Toshkent shahri – 16,3 %, Buxoro – 15,6 %, Namangan – 15,1 %.
Tashkilot turlari bo‘yicha qurilish ishlarining tuzilmasi
- Yirik qurilish tashkilotlari tomonidan bajarilgan ishlar hajmi 2025-yil yanvar–fevral oylarida 5 458,5 mlrd so‘mni tashkil etdi. Bu 2024-yilga nisbatan 138,3 %ni tashkil qiladi. Ulush umumiy hajmda 3,9 foiz bandga oshib, 20,7 %ni tashkil etdi.
- Kichik korxonalar va mikrofirmalar tomonidan bajarilgan ishlar ulushi 51,0 %ni tashkil etdi (2024-yilga nisbatan 2,7 foiz bandga kamaygan). Umumiy hajm – 13 423,7 mlrd so‘m (106,8 %).
- Norasmiy sektor ulushi – 28,3 %, bu 7 457,3 mlrd so‘mni tashkil etdi (105,7 %).
Norasmiy sektor bo‘yicha tafsilotlar: