ASOSIY REYTNING FATORLARI
Reytingning asosiy kuchli va zaif tomonlari: Reyting O‘zbekistonning davlat qarzining nisbatan past darajasi, muhim fiskal va tashqi buferlar, yalpi ichki mahsulotning yuqori o‘sishi va iqtisodiyotni liberallashtirish bo‘yicha islohotlardagi muvaffaqiyat bilan quvvatlanadi. Bu omillar aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulotning pastligi, zaif, lekin takomillashgan boshqaruv, tovarga yuqori darajada qaramlik va moliyaviy dollarlashuv hamda iqtisodiyotda sezilarli va raqobatbardosh bo‘lmagan, garchi kamayib borayotgan davlat ishtiroki bilan muvozanatlangan.
YaIM ma’lumotlarini statistik qayta ko’rib chiqish: Shu oyning boshida rasmiy YaIM ma’lumotlari norasmiy iqtisodiy faoliyatni yaxshiroq aks ettirish uchun qayta ko’rib chiqildi, 2023 yil darajasi 11,8% ga o’sdi. Ushbu tadqiqot XVF bilan birgalikda o’tkazildi va eng katta qayta ko’rib chiqish yuqori qurilish va restoran faoliyatida bo’ldi. Fitch, hukumat 2023 yilga mo‘ljallangan fiskal taqchillikning dastlabki holati yalpi ichki mahsulotga nisbatan nominal yuqori bo‘lganligi sababli 0,5 foizga yaxshilanishiga qaramay, rejalashtirilgan fiskal tuzatishni yumshatish niyatida emasligini tushunadi.
Fiskal tafovut: Konsolidatsiyalangan byudjet taqchilligi (byudjetdan tashqari hisoblar, O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi va tashqi moliyalashtirilgan xarajatlarni o‘z ichiga olgan holda) 2023 yil maqsadiga nisbatan 2,5 foiz daraja pasayganidan so‘ng 24-yilning birinchi yarmida YaIMga nisbatan 0,1 foizga oshdi. Fitch 24-24-yilda fiskal balans yaxshilanishini prognoz qilmoqda, to’liq yil taqchilligi 2023 yildagi 4,9% dan YaIMning 4,2% ni tashkil etadi, ammo maqsadli ko’rsatkichdan 0,7 foiz darajaga yuqori (yaqinda YaIMni qayta ko’rib chiqish bundan mustasno). Biz taqchillik 2025 yilda YaIMning 3,4 foizigacha qisqarishini prognoz qilmoqdamiz, bu qisman 2024 yil may oyida elektr energiyasi tariflarini liberallashtirishning ta’sirini aks ettiradi va qarz bo’yicha foiz xarajatlarining keyingi o’sishini qoplaydi va 2026 yilda «BB» medianasidan o’zgarmagan holda 3,0 foizga etadi. 2,4%.
Kam davlat qarzi: Fitch 2023 yilda 2 foizga oshib, 32,5 foizga yetgan jami davlat qarzi/YaIM (tashqi kafolatlar bilan birga) prognozlariga ko’ra, 2026 yilda 32,1 foiz darajasida yakunlanadi, bu esa 53,6 foizlik “BB” medianasidan ancha past bo’ladi. Davlat qarzining qariyb 90 foizi xorijiy valyutada, biroq tashqi qarzning o’rtacha muddati 9,2 yil, 87 foizi esa imtiyozli.
Markaziy hukumat depozitlari 2020-yil oxiridagi YaIMning 26,5 foizidan kamaygan bo‘lsa-da, 24-yilning birinchi yarmida YaIMning 13,1 foizini tashkil etadi va biz ularning 2026 yil oxirida 10 foizga tushishini prognoz qilamiz. Davlat moliyasini boshqarishni kuchaytirish, jumladan, amalga oshirilgan loyihalar hajmi 2023-yil yakuniga ko‘ra yalpi ichki mahsulotning 20 foizini tashkil etgan davlat-xususiy sheriklik bilan bog‘liq risklarni monitoring qilish, shuningdek, davlatning kafolatlanmagan qarz korxonalar (yalpi ichki mahsulotning 25,6 foizi, shu jumladan davlat banklarining xususiy tashqi qarzi).
Qulay o’sish tendentsiyasi: 24-yilning birinchi yarmida yalpi ichki mahsulot 6,4 foizga o’sdi, bu investitsiyalar va real ish haqining 8,6 foizga oshishi hisobiga o’sdi va biz butun yil uchun o’sishni 6,2 foizga (2023 yilda 6,3 foiz) prognoz qilmoqdamiz. Fitch 2026 yilda yalpi ichki mahsulotning o’sishi 5,5 foizgacha sekinlashishini prognoz qilmoqda, chunki fiskal konsolidatsiya va investitsiyalarning sovishi past inflyatsiyani qo’llab-quvvatlaydi. Bu aholining yillik 2% o’sishi bilan ta’minlangan tendentsiya ko’rsatkichlariga yaqin va 2026 yilda «BB» o’rtacha 3,5% dan yuqori. Eksportning 13% va importning 21% ni tashkil etuvchi Rossiyaga iqtisodiy qaramlik oʻtgan yilgi tabiiy gazni import qilishni boshlash boʻyicha kelishuv bilan yanada kuchaydi, biroq Oʻzbekiston Gʻarb sanksiyalariga rioya qilish boʻyicha hamkorlikni davom ettirmoqda.
Valyuta zaxirasi buferi: Joriy hisob taqchilligi (SAPR) 2023 yilda ko’p yillik eng yuqori darajaga ko’tarilib, yalpi ichki mahsulotning 7,7 foizini tashkil etdi, bu qisman bir martalik uskunalarga investitsiyalar va bo’shashtirilgan fiskal siyosat tufayli. Fitch joriy hisob taqchilligi 2024-yilda 6,2 foizgacha qisqarishini prognoz qilmoqda, bunda pul o’tkazmalarining 7M24 dan ortiq 32 foizga o’sishi va 2026 yilda 4,7 foizga ko’tarilishi yordam berdi. Biz sof to’g’ridan-to’g’ri investitsiyalar yalpi ichki mahsulotning 2,5 foizigacha ko’tarilishini kutmoqdamiz, bu kuchli investitsiya dasturini, ayniqsa energetika sektorini aks ettiradi. Fitch valyuta zaxiralari 2023-yildagi 8,8-dan 2026-yilda 7,8 oylik joriy tashqi to‘lovlargacha qisqarishini, 4,5 oylik “BB” o‘rtacha darajasidan ancha yuqori bo‘lishini va 2023-2026-yillarda sof tashqi kreditorlar pozitsiyasi 15 punktga pasayib, YaIMga nisbatan 3,6%ga tushishini prognoz qilmoqda.
Islohotlar va boshqaruv sohasidagi yutuqlar: So‘nggi yillarda iqtisodiy islohotlar bo‘yicha sezilarli yutuqlarga erishildi, jumladan, o‘tgan yili “Ipoteka-bank”ni xususiylashtirish hamda 2023-yil oktabr oyida tadbirkorlik sub’ektlari uchun, 2024-yil may oyida esa uy xo‘jaliklari uchun energiya narxlarining oshishi. Yana ikkita yirik bank – “Asaka” va “SQB”ni xususiylashtirish rejalari kutilganidan sekinroq bo‘lsa-da, oldinga siljimoqda. O‘zbekistonning Jahon banki boshqaruvi bo‘yicha umumiy reytingi 2020-yildan buyon 9,6 punktga yaxshilandi va JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar jadallashdi. Hukumat tomonidan subsidiyalangan siyosat kreditlarining ulushi iyun oyida 2023 yil oxiridagi 17 foizdan yangi kreditlashning umumiy hajmida 12 foizga tushdi, ammo pul-kredit siyosatining o‘tkazilishiga to‘sqinlik qiladigan umumiy miqdorning 28 foizini tashkil etadi.
Nisbatan yuqori inflyatsiya: Energiya narxlarining ko’tarilishi tufayli inflyatsiya aprel oyida 8,1% dan iyul oyida 10,5% gacha ko’tarildi, ammo asosiy inflyatsiya pasayish tendentsiyasiga ega (bu yil 2,6 punkt) va uy xo’jaliklarining inflyatsiya kutishlari ham 2023 yil oxirida 13,6% dan tushdi. hali ham yuqori 12% gacha. Fitch 2024-yilda oʻrtacha inflyatsiyani 9,5%, 2025-yilda 8% va 2026-yilda 5,8%, Oʻzbekiston Markaziy banki (MB) inflyatsiya koʻrsatkichidan 5% va 2026-yilda prognoz qilingan “BB” medianasidan yuqori boʻlishini prognoz qilmoqda. Iyul oyida Ukraina Markaziy banki 2023 yil mart oyidan beri birinchi marta diskont stavkasini 50 barelga pasaytirdi. 13,5% gacha, Fitch esa 3% atrofida neytral real foiz stavkasiga muvofiq yanada yumshatishni kutmoqda.
Barqaror bank sektori: sektor o‘rtacha daromadli, 2024-yilning iyun oyida o‘z kapitalining rentabelligi 11%, 1-darajali kapitalning tavakkalchilik bo‘yicha o‘lchangan aktivlari nisbati 13,9% va me’yoriy jihatdan ishlamaydigan kreditlar nisbati 4%. , garchi Fitch haqiqiy NPLlar sezilarli darajada yuqori bo’lishi mumkin deb hisoblasa ham (2023 yil oxirida sektor kreditlarining 10% dan ortig’i). Makroprudensial siyosatning qat’iylashtirilishi kredit o’sishini iyun oyida 2023 yil avgustidagi 27 foizdan 18,5 foizgacha kamaytirishga yordam berdi, bu iste’mol kreditlarining keskin o’sishi bilan bog’liq edi. Depozit dollarizatsiyasi koeffitsienti 2021 yil iyun oyida 9 punktdan 30 foizgacha pasaydi, bu “BB” medianasidan 27 foizdan yuqori bo’ldi, kreditlar dollarizatsiyasi esa asta-sekin pasayib, 42,1 foizga tushdi.
ESG – Boshqaruv: O‘zbekiston siyosiy barqarorlik va huquqlar, shuningdek, qonun ustuvorligi, institutsional va tartibga solish sifati hamda korrupsiyani nazorat qilish uchun “5” ESG Relevance ball (RS) oldi. Ushbu ballar bizning xususiy suveren reyting modelimizdagi Jahon banki boshqaruv ko’rsatkichlarining (WBGI) yuqori vaznini aks ettiradi. O‘zbekiston WBGI reytingida 28 foizlik past o‘rinni egallab turibdi, bu siyosiy jarayonlarda ishtirok etish huquqlari nisbatan zaif, institutsional salohiyatning zaifligi, qonun ustuvorligining notekis qo‘llanilishi va korrupsiyaning yuqori darajasini aks ettiradi.
Reytinglarning sezgirligi
Yakkama-yakka yoki birgalikda salbiy reyting harakati/pasaytirishga olib kelishi mumkin bo’lgan omillar
– tashqi moliya: tashqi moliyaning sezilarli darajada yomonlashishi, masalan, pul o’tkazmalarining sezilarli va uzoq muddatga qisqarishi yoki savdo taqchilligining kengayishi natijasida valyuta zahiralarining sezilarli darajada qisqarishiga olib keladi.
– Davlat moliyasi: Davlat qarzining yalpi ichki mahsulotga nisbatining sezilarli o’sishi yoki fiskal zaxiralarning eroziyasi, masalan, past o’sish davrining uzoq davom etishi, fiskal siyosatning bo’shashishi, valyuta kursining keskin qadrsizlanishi yoki shartli majburiyatlarning kristallanishi.
– Makroiqtisodiyot: makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, yalpi ichki mahsulotning yuqori o‘sish sur’atlarini saqlash va fiskal ko‘rsatkichlarni yaxshilashga xizmat qiluvchi tarkibiy islohotlarni izchil amalga oshirish.
– Davlat moliyasi: o’rta muddatli istiqbolda davlat qarzining barqarorligini yaxshilaydigan uzoq muddatli fiskal konsolidatsiyaga ishonch.
– Strukturaviy: boshqaruv standartlarida sezilarli va barqaror takomillashtirish.
SUVEREN REYTING MODELI (SRM) VA SIFAT QO’YISHI (QO)
Fitch’ning xususiy SRM agentligi O‘zbekistonga Uzoq muddatli xorijiy valyuta IDR (LT FC) shkalasi bo‘yicha “BB-” ekvivalenti reytingini beradi.
Fitchning Suveren reyting qo’mitasi SRM natijalarini LT FC yakuniy IDRga erishish uchun moslashtirmadi.
SRM agentlikning xususiy ko’p regressiya reyting modeli bo’lib, u LT FC IDRga ekvivalent ball olish uchun uch yillik markazlashtirilgan o’rtacha ko’rsatkichlar, shu jumladan bir yillik prognozlar asosida 18 ta o’zgaruvchidan foydalanadi. Fitch’s QO – bu SRM natijalarini yakuniy reyting tayinlash uchun moslashtirish uchun mo’ljallangan, bizning mezonlarimiz doirasida to’liq miqdoriy va/yoki SRMda to’liq aks ettirilmagan omillarni aks ettiruvchi istiqbolli sifatli tizimdir.
Mamlakatga nisbatan cheklovlar chegarasi
O’zbekiston uchun mamlakat chegarasi LT FC IDRga muvofiq «BB-» dir. Bu qarz to’lovlariga xizmat ko’rsatish bo’yicha xususiy sektorni mahalliy valyutani xorijiy valyutaga konvertatsiya qilish va tushumlarni norezident kreditorlarga o’tkazishga to’sqinlik qiladigan yoki sezilarli darajada to’sqinlik qiladigan kapital nazorati yoki ayirboshlash nazorati o’rnatilishiga qarshi IDRga nisbatan muhim cheklovlar va imtiyozlar yo’qligini aks ettiradi.
Fitch’s Country Ceiling modeli reytingning IDR dan 0 pog’onaga ko’tarilishiga olib keldi. Fitch reyting qo’mitasi ishlab chiqarish modeliga sifat jihatidan tuzatish kiritmadi.
ASOSIY REYTING OMILLARI KO’RSATILGAN MA’LUMOTLAR MANBAsiga havolalar
Tahlil qilishda foydalaniladigan asosiy axborot manbalari Amaldagi mezonlarda tavsiflangan.
ESG MUHTARILALARI
O‘zbekistonga siyosiy barqarorlik va huquqlar bo‘yicha “5” ball berilgan, chunki Jahon bankining boshqaruv ko‘rsatkichlari Fitch’s SRM reytingida eng yuqori vaznga ega va shuning uchun reytingga juda mos keladi va yuqori vaznga ega asosiy reyting haydovchisi hisoblanadi. O’zbekiston tegishli boshqaruv ko’rsatkichi bo’yicha 50 dan past foizli o’ringa ega bo’lganligi sababli, bu kredit profiliga salbiy ta’sir ko’rsatmoqda.
O‘zbekiston qonun ustuvorligi, institutlar va me’yoriy hujjatlar sifati va korruptsiyani nazorat qilish bo‘yicha ESG muvofiqlik balliga “5” ballga ega, chunki Jahon bankining boshqaruv ko‘rsatkichlari Fitch’s SRM reytingida eng yuqori salmog‘iga ega va shuning uchun reytingga juda mos keladi va asosiy hisoblanadi. yuqori vaznli reytingning haydovchisi. O’zbekiston tegishli boshqaruv ko’rsatkichi bo’yicha 50 dan past foizli o’ringa ega bo’lganligi sababli, bu kredit profiliga salbiy ta’sir ko’rsatmoqda.
O‘zbekiston ESGda Inson huquqlari va siyosiy erkinliklari bo‘yicha “4” ballga ega, chunki Jahon bankining Boshqaruv ko‘rsatkichlarining “Ovoz va javobgarlik” komponenti reytingga mos keladi va reytingni baholashda omil hisoblanadi. O’zbekiston tegishli boshqaruv ko’rsatkichi bo’yicha 50 dan past foizli o’ringa ega bo’lganligi sababli, bu kredit profiliga salbiy ta’sir ko’rsatmoqda.
O’zbekiston kreditorlar huquqlari bo’yicha ESG Relevance balli «4[+]» ga ega, chunki qarzga xizmat ko’rsatish va to’lash istagi reyting bilan bog’liq va barcha suveren davlatlar kabi O’zbekiston uchun reyting haydovchisi hisoblanadi. O‘zbekiston 20+ yil davomida suveren qarzni restrukturizatsiyalashsiz tajribaga ega va Fitch’ning SRM o‘zgaruvchisiga kiritilganligi sababli, bu kredit profiliga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
ESG kredit reytingining eng yuqori darajasi, agar ushbu bo’limda boshqacha ko’rsatilmagan bo’lsa, «3» ball hisoblanadi. “3” ball ESG muammolari kredit neytral ekanligini yoki tabiati yoki kompaniyaning ularni boshqarish usuli tufayli kompaniyaga faqat minimal kredit ta’sirini bildiradi. Fitchning ESG Relevance Scores reyting jarayoniga kirishi emas; ular reyting qarorini qabul qilishda ESG omillarining dolzarbligi va muhimligini kuzatishni ifodalaydi. Fitchning ESG Relevance Scores haqida ko’proq ma’lumot olish uchun tashrif buyuring www.fitchratings.com/topics/esg/products#esg-relevance-scores