7 may kuni Toshkent shahrida III-Xalqaro reyting forumi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur Forum asosan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarning mamlakatimizning jahon xalqaro reytingidagi mavqeiga ta’siriga bag‘ishlandi.
Forum ochilish marosimi bilan boshlandi, so‘ngra atrof-muhit muammolari, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish istiqbollari, ijtimoiy xabardorlik, islohotlar kun tartibidagi iqtisodiy muammolar, qonun ustuvorligi va korrupsiyaga qarshi kurash masalalariga bag‘ishlangan sessiyalar bo‘lib o‘tdi.
Mutaxassis iqtisodchilar hamda davlat idoralari vakillari ishtirokida sanab o‘tilgan sessiyalar har bir sohada hukumat tomonidan olib borilayotgan sa’y-harakatlarga alohida to‘xtalib o‘tildi, ular duch kelayotgan muammolar haqida so‘z yuritildi va ularni hal etish yo‘llarini taklif qildi.
Bundan tashqari, savol-javoblarda ma’ruzachilarga tinglovchilar tomonidan turli savollar berildi va ular tomonidan batafsil javoblar berildi.
Shu munosabat bilan, tinglovchilar bilan muhokama qilish uchun ushbu mavzularni tanlashning munosib sabablari bor edi.
Ekologiya masalalariga bag‘ishlangan sessiyada jamiyat iqtisodiy inqirozlar, cheksiz ijtimoiy muammolarga duch kelganda ham atrof-muhit muhim masala ekanligi ta’kidlandi.
Raqamli iqtisod sessiyasida muammolar, imkoniyatlar va ahamiyati haqida so‘z yuritildi. Umuman olganda,raqamlashtirish inson hayoti va faoliyatining barcha sohalarida tub o‘zgarishlarni ta’minlaydi degan fikrga kelindi.
“Ijtimoiy xabardorlik orqali yangi imkoniyatlar yaratish” sessiyasi bugungi kunda jamiyatimizda yuzaga kelayotgan muammolarni qamrab olgani Forumdagi eng mazmunli sessiyalardan biri bo‘ldi. Bundan tashqari, aholi turmush darajasini oshirish O‘zbekiston Respublikasi ijtimoiy-iqtisodiy siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi deb ta`kidlab o‘tildi.
“Islohotlar kun tartibidagi iqtisodiy muammolar” navbatdagi sessiyasida ishtirokchilar O‘zbekiston yanada yaxshi sarmoyaviy va ishbilarmonlik muhitini, samarali bozor mexanizmlarini yaratishda davom etishi zarurligi to‘g‘risida aytib o‘tishdi. Hozirgacha iqtisodiy islohotlarda sezilarli muvaffaqiyat kuzatilmoqda. Valyuta bozorini liberallashtirish, debyut yevroobligatsiyalar chiqarish, davlat aktivlarini xususiylashtirish, bir qator ma’muriy to‘siqlarni bartaraf etish, soliq islohoti, biznes yuritish uchun bir qator ma’muriy xarajatlarni kamaytirish kabi islohotlar sanab o‘tildi.
Tadbir yakuniga ko‘ra, barcha ekspertlar, davlat idoralari vakillari O‘zbekiston ravnaqi yo‘lida o‘zlarining yuksak daxldorliklarini ko‘rsatdilar, deb aytishimiz mumkin. Ushbu forum mahalliy va xorijiy rasmiylar uchun iqtisodiyot sohasi bo‘yicha fikr almashish uchun katta imkoniyat bo‘ldi. Bundan tashqari, ushbu Forum davlat va xususiy sektorlar, xalqaro tashkilotlar va ilmiy muassasalar kabi ko‘plab turdagi tashkilotlarning eng yaxshilarini sinchkovlik bilan birlashtirdi va muvozanatlashtirdi.