O’zbekiston karbon chiqindilarini kamaytirish bo’yicha siyosat kreditlash dasturi orqali Jahon bankidan to’lov olgan dunyodagi birinchi mamlakatga aylandi. Ushbu innovatsion loyiha – Energetika o’tishining innovatsion karbon resurslaridan foydalanish loyihasi (iCRAFT) – O’zbekistonga energiya samaradorligini oshirish choralari, energiya subsidiyalarini kamaytirish va toza energiya manbalariga o’tishni qo’llab-quvvatlash uchun yaratilgan.
Jahon bankining Transformative Carbon Asset Facility (TCAF) iCRAFT loyihasi doirasida 500,000 tonna karbon chiqindilarini muvaffaqiyatli qisqartirgani uchun O’zbekistonga $7,5 million grant berdi. Bu chiqindilarni kamaytirish mustaqil ravishda tasdiqlandi.
Jahon bankining O’zbekistondagi mamlakat menejeri Marko Mantovanelli bu muhim yutuq bilan mamlakatni tabrikladi: «Bu tashabbus siyosat islohotlarini qo’llab-quvvatlash uchun iqlim moliyasidan foydalanadigan dunyodagi birinchi tashabbusdir. iCRAFT loyihasi individual tranzaktsiyalardan dastur darajasidagi karbon savdosi aralashuvlariga o’tishni maqsad qilgan. Biz bu pilot loyiha O’zbekistonda boshqa sohalardagi islohotlar uchun va boshqa mamlakatlarning ushbu namunani kuzatib borishi uchun qanday pretsedent o’rnatishini ko’rishdan xursandmiz.»
O’zbekiston hukumati loyiha mablag’larining bir qismini energiya tariflaridagi o’zgarishlardan ta’sirlangan zaif oilalarga yordam berishga bag’ishlashga va’da berdi. Bundan tashqari, bu mablag’lar mamlakatning yashil o’tish va energiya sektori islohotlari bo’yicha keng qamrovli dasturini qo’llab-quvvatlash uchun xizmat qiladi, iCRAFT loyihasidan ko’plab foydalar keltiradi.
O’zbekiston Bosh vazir o’rinbosari va Iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Kuchkarov ushbu iqlim moliya tranzaktsiyasining ahamiyatini ta’kidladi: «iCRAFT loyihasi doirasida birinchi to’lov O’zbekiston uchun energiya subsidiyalarini kamaytirish va energiya sektorida xarajatlarni qoplashga erishish yo’lida muhim qadamdir. Bu shuningdek, iqtisodiy o’sishni rag’batlantirish va qashshoqlikni kamaytirish uchun yashil iqtisodiyot bo’yicha hukumatning keng qamrovli sa’y-harakatlariga hissa qo’shadi.»
Iqtisodiyot va moliya vazirligi va Energetika vazirligi O’zbekistonning energiya sektorini isloh qilishni boshqaradi, bu energiyani tejash va karbon chiqindilarini kamaytirishga hissa qo’shadi. «iCRAFT loyihasining innovatsion yondashuvi orqali karbon kreditlari yaratish orqali O’zbekiston toza energiyaga o’tishni yanada tezlashtirish va xalqaro karbon bozorlariga kirish bo’yicha mintaqaviy yetakchi sifatida o’zini ko’rsatishga tayyor,» dedi O’zbekiston Energetika vaziri Jurabek Mirzamakhmudov.
iCRAFT loyihasi kelajakda boshqa rivojlanish hamkorlari va xususiy investorlar yordamida shunga o’xshash tashabbuslarni amalga oshirish uchun mamlakatni tayyorlash uchun tegishli infratuzilma, tizimlar, jarayonlar va standart hujjatlarni ishlab chiqishga investitsiya qilmoqda.
Loyiha Parij kelishuvi 6-moddasiga muvofiq monitoring, hisobot va verifikatsiya (MRV) tizimini yaratishda yordam bermoqda, bu global harorat o’sishini cheklash va global issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirishga qaratilgan xalqaro shartnoma. Shuningdek, loyiha O’zbekistonning Parij kelishuvi doirasidagi milliy belgilangan hissalar (NDC) maqsadlarini qo’llab-quvvatlash va toza energiyaga o’tishni qo’llab-quvvatlash uchun iqlim moliya tranzaktsiyasini amalga oshirmoqda.
Loyiha Strategik islohotlar agentligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi va Gidrometeorologiya xizmati agentligi (Uzhydromet) tomonidan davom etayotgan qo’llab-quvvatlashdan foyda ko’rmoqda.
Yuqorida aytib o’tilgan to’lov O’zbekiston hukumati va Jahon banki o’rtasida iCRAFT loyihasi doirasida tuzilgan Chiqindilarni kamaytirish bo’yicha to’lov kelishuvi (ERPA) doirasida kutilayotgan bir nechta to’lovlarning birinchisidir. Ushbu kelishuvga muvofiq, O’zbekiston energiya subsidiyalari islohotlari orqali yaratilgan tasdiqlangan chiqindilarni kamaytirish yoki karbon kreditlari uchun $20 milliongacha grant olishi mumkin.
O’zbekiston loyihalar orqali 60 million tonna CO2 kamaytirishni maqsad qilgan, iCRAFT loyihasi esa taxminan 2,5 million tonna CO2 sotib oladi. Mamlakat qolgan karbon kreditlarini xalqaro karbon bozorlarida sotish imkoniyatiga ega bo’ladi, iCRAFT loyihasi tomonidan o’rnatilgan tizimlar va jarayonlardan foydalanadi.