O’zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo’mitasi 2026-yil 5-iyulda e’lon qilgan ma’lumotlarga ko’ra, 2026-yil iyun oyida yig’ma iste’mol narxlari indeksi (INI) oldingi oyga nisbatan 100,6 foizni tashkil etdi (2025-yil iyunda — 99,8 foiz). Yil boshidan, ya’ni 2025-yil dekabriga nisbatan, ko’rsatkich 103,3 foizga yetdi (bir yil oldin — 104,2 foiz), yillik ifodada esa — 106,4 foizni tashkil etdi (2025-yil iyunda — 108,7 foiz).
2026-yilda yillik ko’rsatkichning oylar kesimidagi dinamikasi quyidagicha bo’ldi: yanvarda — 7,2 foiz, fevralda — 7,3 foiz, martda — 7,1 foiz, aprelda — 7,0 foiz, mayda — 5,5 foiz, iyunda — 6,4 foiz. Taqqoslash uchun: 2025-yil iyunida yillik ko’rsatkich 8,7 foizni tashkil etgan edi.
Poliz-sabzavot mahsulotlari narxidagi o’zgarishni hisobga olmaganda, oy davomida yig’ma INI 101,5 foizni tashkil etdi (2025-yil iyunda — 100,5 foiz), 2026-yil yanvar–iyun oylarida — 104,2 foiz (bir yil oldin — 105,2 foiz), yillik ifodada — 106,9 foiz (2025-yil iyunda — 110,3 foiz).
Yoqilg’i-energetika tariflarining yangilanishi
Yig’ma INI ning oylik o’sishiga eng katta hissani «Turar-joy xizmatlari, suv, elektr energiyasi, gaz va boshqa yoqilg’i turlari» bo’limi qo’shdi: oy davomida bu ko’rsatkich 107,8 foizni, 2025-yil dekabriga nisbatan — 109,6 foizni, yillik ifodada — 113,4 foizni tashkil etdi. 2026-yil iyun oyidan boshlab respublikada aholi uchun elektr energiyasi va tarmoq gazi tariflari yangilangan holda amal qilmoqda.
Elektr energiyasi: narx o’rtacha 9,6 foizga oshdi (iste’mol savatidagi ulushi — 2,3 foiz; yig’ma INI ning oylik o’sishiga qo’shgan hissasi — +0,22 foiz punkti). Iste’mol toifalari bo’yicha tariflar quyidagicha oshirildi: 200 kVt·soatgacha — 8,3 foizga, 201 dan 500 kVt·soatgacha — 12,5 foizga, 501 dan 1 000 kVt·soatgacha — 10,0 foizga, 1 001 dan 5 000 kVt·soatgacha — 6,7 foizga, 5 001 dan 10 000 kVt·soatgacha — 8,6 foizga, 10 000 kVt·soatdan yuqori — 10,0 foizga.
Tarmoq gazi: narx o’rtacha 10,7 foizga oshdi (ulushi — 1,5 foiz; hissasi — +0,16 foiz punkti). Issiq davrda 100 m³ gacha (sovuq davrda 500 m³ gacha) gaz iste’moli uchun tarif 10,0 foizga, 2 500 m³ gacha bo’lgan oraliqda — 11,1 foizga, 2 501 dan 5 000 m³ gacha — 9,5 foizga, 5 001 dan 10 000 m³ gacha — 8,0 foizga, 10 000 m³ dan yuqori — 10,0 foizga oshirildi.
Ilgari aholiga tartibga solinadigan narxlarda sotilgan ko’mir narxi 2,1 baravar oshdi, bu esa yig’ma oylik INI ga +0,48 foiz punkti hissa qo’shdi. 2026-yil iyun oyidan boshlab ko’mir strategik ijtimoiy ahamiyatga molik tovarlar ro’yxatidan chiqarilgan bo’lib, unga davlat tomonidan narx tartibga solish bekor qilingan.
Jizzax viloyatida maishiy chiqindilarni olib chiqish haqi oshirilgan; respublika bo’yicha o’rtacha bu xizmat turi oy davomida 1,8 foizga qimmatlashdi (yillik ifodada +29,2 foiz).
«Turar-joy xizmatlari» va «Transport» bo’limlarining yig’ma INI ning oylik o’sishiga qo’shgan umumiy hissasi +1,13 foiz punktini tashkil etdi.
«Transport» bo’limi bo’yicha INI oy davomida 102,4 foizni tashkil etdi (2025-yil dekabriga nisbatan — 103,9 foiz, yillik ifodada — 106,8 foiz), bo’limning yig’ma INI ning oylik o’sishiga qo’shgan hissasi — +0,24 foiz punkti.
Benzinga chakana narxlar oy davomida 3,9 foizga oshdi (yillik ifodada +16,7 foiz): AI-92 markali benzin 3,6 foizga, AI-95 — 6,0 foizga, AI-98 va AI-100 — 3,9 foizga qimmatlashdi. Propan oy davomida 11,3 foizga qimmatlashdi (yillik ifodada +41,1 foiz), litr uchun yuqori narx chegarasi 7 800 so’mni tashkil etdi; metan narxi 8,8 foizga oshdi (yillik ifodada +10,1 foiz).
Yo’lovchi tashish xizmatlari orasida taksi xizmatlari oy davomida 1,3 foizga qimmatlashdi (yillik ifodada +6,2 foiz). Temir yo’l transportida yo’l haqi oy davomida 0,3 foizga arzonlashdi (yillik ifodada +7,8 foiz), aviachiptalar esa 0,6 foizga arzonlashdi (yillik ifodada -7,8 foiz) — bunga so’mning yevro va shveytsariya frankiga nisbatan kursi o’zgarishi, shuningdek, bir qator yo’nalishlar bo’yicha yoqilg’i yig’imlarining o’zgarishi ta’sir ko’rsatdi.
Oziq-ovqat mahsulotlari va poliz-sabzavot mahsulotlari
«Oziq-ovqat mahsulotlari va alkogolsiz ichimliklar» bo’limi oy davomida 98,5 foizni tashkil etdi (2025-yil dekabriga nisbatan — 102,3 foiz, yillik ifodada — 106,2 foiz), yig’ma INI ning oylik dinamikasiga -0,61 foiz punkti hissa qo’shdi.
Poliz-sabzavot mahsulotlari narxidagi mavsumiy o’zgarishlar: baqlajon — oy davomida -46,6 foiz (yillik ifodada -19,7 foiz), yangi pomidor — -38,3 foiz (-4,3 foiz), bolgar qalampiri — -31,4 foiz (+12,8 foiz), bodring — -25,0 foiz (+53,8 foiz), tarvuz — -26,3 foiz (-20,8 foiz), uzum — -18,7 foiz (-3,1 foiz), kartoshka — -12,8 foiz (+6,2 foiz), sarimsoq — -13,5 foiz (-24,6 foiz), karam — -5,6 foiz (+24,0 foiz), banan — -5,9 foiz (+6,9 foiz), ko’katlar — -4,4 foiz (+3,1 foiz). Sabzi oy davomida 6,5 foizga qimmatlashdi (yillik ifodada -25,0 foiz), piyoz — 3,6 foizga (yillik ifodada -19,3 foiz).
Asosiy oziq-ovqat mahsulotlari orasida oy davomida narx oshishi qayd etildi: guruch va guruch yormasi — 2,3 foiz (yillik ifodada +11,9 foiz emas, -11,9 foiz), grechka — 1,2 foiz (+6,0 foiz), pasterizatsiyalangan sut — 1,2 foiz (+6,2 foiz), shakar-qand — 1,0 foiz (+1,5 foiz), qo’y go’shti — 1,0 foiz (+23,1 foiz), suyaksiz mol go’shti — 1,0 foiz (+20,6 foiz), tuxum — 0,8 foiz (+16,2 foiz), tirik, yangi, sovutilgan baliq — 0,7 foiz (+7,6 foiz).
Asosiy tovar va xizmat guruhlari bo’yicha INI
Tovarlar: oy davomida — 100,2 foiz (2025-yil iyunida — 99,5 foiz), yil boshidan — 103,0 foiz (102,3 foiz), yillik ifodada — 106,2 foiz (106,6 foiz).
Oziq-ovqat tovarlari: oy davomida — 98,6 foiz (98,9 foiz), yil boshidan — 102,4 foiz (101,7 foiz), yillik ifodada — 106,3 foiz (106,0 foiz).
Nooziq-ovqat tovarlari: oy davomida — 102,3 foiz (100,2 foiz), yil boshidan — 103,9 foiz (103,1 foiz), yillik ifodada — 105,9 foiz (107,5 foiz).
Xizmatlar: oy davomida — 101,8 foiz (100,8 foiz), yil boshidan — 104,1 foiz (110,7 foiz), yillik ifodada — 107,1 foiz (115,8 foiz).
Hududlar kesimida
Davlat statistika qo’mitasi ma’lumotlariga ko’ra, iyun oyida hech qaysi hudud ko’rsatkichi respublika o’rtacha darajasidan keskin farq qilmagan — bu ham oylik, ham yillik dinamikaga tegishli. Hududlar bo’yicha yillik INI 105,7 foizdan (Surxondaryo viloyati) 106,8 foizgacha (Samarqand viloyati) oraliqda bo’ldi; Toshkent shahri bo’yicha — 106,5 foiz.
2026-yil birinchi yarim yilligi yakunlari
2026-yil yanvar–iyun oylarida yig’ma INI ning o’sishiga (+3,32 foiz punkti) asosiy hissani «Turar-joy xizmatlari, suv, elektr energiyasi, gaz va boshqa yoqilg’i turlari» (+1,10 foiz punkti) va «Oziq-ovqat mahsulotlari va alkogolsiz ichimliklar» (+0,90 foiz punkti) bo’limlari qo’shdi — bu umumiy ta’sirning 60,2 foizini tashkil etadi. «Transport» bo’limining hissasi +0,40 foiz punktini tashkil etdi.
Metodologiya
2026-yil yanvaridan boshlab INI hisob-kitobi 517 ta tovar va xizmat turi (419 ta tovar va 98 ta xizmat) asosida amalga oshirilmoqda, 2025-yilda bu ko’rsatkich 510 tani tashkil etgan edi; kuzatuv Nukus, Toshkent, viloyat markazlari va tanlangan shaharlarda 2 mln dan ortiq narx kotirovkasini qamrab oladi. Modifikatsiyalangan Yang arifmetik formulasi asosida hisoblanadigan asosiy indeks bilan bir qatorda, 2026-yil yanvaridan boshlab Davlat statistika qo’mitasi tahliliy maqsadlarda Yang geometrik formulasi asosida qo’shimcha indeks ham shakllantirmoqda. 2026-yil iyun oyida ushbu tahliliy ko’rsatkich oy davomida 100,2 foizni, 2025-yil dekabriga nisbatan esa 102,5 foizni tashkil etdi.