O’zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yil 1-iyul holatiga mamlakatning xalqaro zaxiralari bo’yicha ma’lumotlarni e’lon qildi. Rasmiy statistik ma’lumotlarga ko’ra, rasmiy zaxira aktivlarining umumiy hajmi 63.757,30 million AQSH dollarini tashkil etdi.
Oldingi hisobot davriga nisbatan (2026-yil 1-iyun — 70.584,68 million dollar) ko’rsatkich 6.827,38 million dollarga, ya’ni 9,67 foizga kamaydi. 2026-yil boshidan beri (2026-yil 1-yanvar — 66.311,75 million dollar) zaxiralar 2 554,45 million dollarga, ya’ni 3,85 foizga kamaydi. Yillik kesimda, 2025-yil 1-iyulga nisbatan (48.549,70 million dollar), zaxiralar hajmi 15.207,60 million dollarga, ya’ni 31,32 foizga oshdi.
2026-yil 1-iyul holatiga zaxiralar tarkibi quyidagicha taqsimlangan:
- Oltin — 55.757,06 million dollar (umumiy zaxiralarning 87,45 foizi), bu oldingi oyga nisbatan 5.680,85 million dollarga, ya’ni 9,25 foizga kam. Shu bilan birga, zaxiralardagi oltinning jismoniy hajmi 13,60 milliondan 13,88 million toza troy untsiyagacha oshdi (+0,28 million untsiya, ya’ni +2,06 foiz). XVJ standartidagi hisobotlarda qo’llaniladigan bozor qiymati bo’yicha zaxiralarni hisobga olish metodologiyasiga ko’ra, oltinning hajmi va qiymati dinamikasidagi farq aktivning joriy bozor narxlari bo’yicha qayta baholanishini aks ettiradi.
- Chet el valyutasidagi zaxiralar — 7.443,49 million dollar (umumiy zaxiralarning 11,67 foizi), oy davomida 1.128,65 million dollarga, ya’ni 13,17 foizga kamaydi. Shundan qimmatli qog’ozlar 2.860,96 million dollarni tashkil etdi (8,30 million dollarga, ya’ni 0,29 foizga oshdi), naqd valyuta va depozitlar esa 4.582,52 million dollarni tashkil etdi (1.136,96 million dollarga, ya’ni 19,88 foizga kamaydi).
- Maxsus qarz olish huquqlari (SDR) — 556,74 million dollar (umumiy zaxiralarning 0,87 foizi), 17,89 million dollarga, ya’ni 3,11 foizga kamaydi.
- XVJdagi zaxira pozitsiyasi — 0,01 million dollar, oldingi oyga nisbatan o’zgarishsiz.
Bundan tashqari, Markaziy bank rasmiy zaxira aktivlariga kiritilmagan chet el valyutasidagi boshqa aktivlar (B toifasi) bo’yicha ko’rsatkichni ham e’lon qiladi — u 2026-yil 1-iyul holatiga 102,63 million dollarni tashkil etdi, bir oy oldin esa 118,16 million dollar edi (−15,53 million dollar, ya’ni −13,14 foiz).
Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan kuzatuv davri (2024-yil yanvar — 2026-yil iyul) davomidagi xalqaro zaxiralarning eng yuqori ko’rsatkichi 2026-yil 1-martda qayd etilgan bo’lib, 77.086,35 million dollarni tashkil etgan.