On June 12-13 this year, Tashkent will host the PLUS-Forum “Digital Uzbekistan” (formerly “Fintech, Banking, and Retail”). The forum is dedicated to key issues of cooperation between government structures, the banking sector, and retail trade.
The strategic goals of the forum include promoting the development of Uzbekistan’s economy, fostering international cooperation in the field of banking and financial technologies, and implementing new promising local and international projects.
The event will be attended by leading industry experts, heads of various regional industries, and representatives of the public sector with experience in implementing international projects, including specialists from the Central Bank.
Topics of the PLUS-Forum “Digital Uzbekistan”:
- Development of Uzbekistan – head on to a modern digital society
- Digital transformation. Digitalization of banking and retail. Digitalization of public services and systems of interaction with citizens
- Improving the payment environment. Challenges. Main trends
- Fintech as a culture of the banking industry
- Issues related to IT technologies and artificial intelligence. Transformation of tasks and solutions required for a digital society. Big Data
- Open Banking and Open API. Impact on the traditional banking market
- Blockchain and smart contracts. Innovations that become everyday routine
- Cryptocurrency industry 2024. Complex trajectory under the influence of various vectors
- Digital currencies of central banks. Goals and objectives that will be solved using CBDC
- Islamic finance. Analysis of reasons, prospects and effectiveness
- Instant (faster) payments systems
- The future of neobanks. Modern NeoBANK 4.0 = XaaS (Anything as a Service). Other development scenarios for neobanks
- Money transfer systems. Changes amidst the new geopolitical conditions
- IT landscape of a retail bank and transformation. A look from the inside. The role of Agile in digitalization
- Bank cards. Tokenization and virtualization
- Biometrics and identification. Role. Place. Implementation methodology
- Main areas of digital facilities and services. Digital mortgage. Digital lending. Development of brokerage services by banks
- ATM and POS terminal networks. Cardless service at an ATM. Online fiscalization on POS devices
- Financial literacy. Countering social engineering. Creating conditions for effective economic development
- Cyber threats and information security
- Small and medium business. SMB as a catalyst for the development of modern economies
- Transformation of the retail sector. Acquiring business strategies. Sustainable market development
- E-commerce in Central Asia. The market is taking off. Marketplaces. Capabilities of new business strategies and technologies
- Successful competitor to consumer lending and credit cards
- Online fiscalization – government control of trade and tax collection. Digital transformation in the tax system. Effective interaction with taxpayers
- Customer experience in the digital age. Modern customer loyalty. Digital onboarding – clients acquisition and retaining.
For a detailed program of the international PLUS-Forum “Digital Uzbekistan,” you can visit the following link