Joriy yilning 12-13-iyun kunlari Toshkent shahrida “Raqamli O’zbekiston” – “Digital Uzbekistan” (avvalgi “Fintex, bank va chakana savdo”) xalqaro PLUS-Forumi bo‘lib o‘tadi. Tadbir davlat tuzilmalari, bank tizimi va chakana savdo o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik masalalariga bag‘ishlanadi.
Forumning strategik maqsadlari qatorida O‘zbekiston iqtisodiyoti rivojiga hissa qo‘shish, bank-moliya texnologiyalari sohasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish, mahalliy va xalqaro yangi istiqbolli loyihalarni joriy etish kabilar o‘rin olgan.
Tadbirda ma’ruzachilar sifatida sohaning yetuk mutaxassislari, mintaqada sanoatning turli yo‘nalishlari bo‘yicha yetakchi va xalqaro loyihalarni amalga oshirish tajribasiga ega davlat sektori vakillari, shu jumladan, Markaziy bank mutaxassislari spiker sifatida qatnashadi.
“Raqamli O’zbekiston” (“Digital Uzbekistan”) PLUS-forumining mavzulari:
- O’zbekiston taraqqiyoti – zamonaviy raqamli jamiyat sari yo’l.
- Raqamli transformatsiya. Bank va chakana savdoni raqamlashtirish. Davlat xizmatlari va fuqarolar bilan o‘zaro munosabatlar tizimini raqamlashtirish.
- To’lov maydonini yaxshilash. Qiyinchiliklar. Asosiy tendentsiyalar.
- Fintech bank sohasida madaniyat sifatida.
- Axborot texnologiyalari va sun’iy intellekt muammolari. Raqamli jamiyat uchun zarur bo’lgan vazifalar va echimlarni o’zgartirish. Katta ma’lumotlar.
- Open Banking va Open API. An’anaviy bank bozoriga ta’siri.
- Blokcheyn va aqlli shartnomalar. Kundalik hayotga aylangan innovatsiyalar.
- Kriptovalyuta sanoati 2024. Turli vektorlar ta’sirida murakkab traektoriya.
- Markaziy bank raqamli valyutalari. CBDC yordamida hal qilinadigan maqsad va vazifalar.
- Islomiy moliya. Sabablari, istiqbollari va samaradorligini tahlil qilish.
- Tezkor to‘lov tizimlari.
- Neobanklarning kelajagi. Zamonaviy NeoBANK 4.0 = XaaS (Hamma narsa xizmat sifatida). Neobanklar uchun boshqa rivojlanish stsenariylari.
- Pul o’tkazmalari tizimlari. Yangi geosiyosiy sharoitlardagi o’zgarishlar.
- Chakana banking va transformatsiyaning AT landshafti. Ichkaridan qarash. Raqamlashtirishda Agile-ning o’rni.
- Bank kartalari. Tokenizatsiya va virtualizatsiya.
- Biometriya va identifikatsiya. Roli. Joyi. Amalga oshirish usullari.
- Raqamli xizmatlarning asosiy yo’nalishlari. Raqamli ipoteka. Raqamli kreditlash. Banklar tomonidan brokerlik xizmatlarini rivojlantirish.
- ATM va POS terminal tarmoqlari. Kartasiz bankomat xizmati. POS-da onlayn fiskalizatsiya.
- Moliyaviy savodxonlik. Ijtimoiy muhandislikka qarshi kurash. Iqtisodiyotning samarali rivojlanishi uchun sharoit yaratish.
- Kibertahdidlar va axborot xavfsizligi.
- Kichik va o’rta biznes. KO’B zamonaviy iqtisodiyotlarning rivojlanishi uchun katalizator hisoblanadi.
- Chakana savdoni o’zgartirish. Biznes strategiyalarini olish. Bozorning barqaror rivojlanishi.
- Markaziy Osiyoda elektron tijorat. Bozor ko’tarilmoqda. Bozorlar. Yangi biznes strategiyalari va texnologiyalari uchun imkoniyatlar.
- Iste’mol kreditlari va kredit kartalari bo’yicha muvaffaqiyatli raqobatchi.
- Onlayn fiskalizatsiya – savdo va soliq yig’ish ustidan davlat nazorati. Soliq tizimidagi raqamli transformatsiya. Soliq to’lovchilar bilan samarali hamkorlik.
- Raqamli asrda mijozlar tajribasi. Zamonaviy mijozlarning sodiqligi. Raqamli onboarding – mijozlarni jalb qilish va ushlab qolish.