According to the Central Bank of the Republic of Uzbekistan, as of April 1, 2024, Uzbekistan’s International reserves have reached $34,190.3 million, a significant increase of $1,994.5 million or 106.2% compared to the previous month.
The composition of the international reserves is as follows:
- Foreign currency reserves: $8,260.3 million (24.2% of total reserves). This represents an increase of $710.68 million or 109.4% compared to the previous month.
- Gold reserves: $25.374,5 million (74.2% of total reserves), comprising 11.5 million troy ounces of gold. The value of gold reserves increased by $1.277,7 million or 105.3% compared to the previous month, while the physical volume decreased by 0.35 million troy ounces or 3.0%.