Prezidentning “O‘zbekiston Respublikasi To‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalar jamg‘armasi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni qabul qilindi.
Hujjatga ko‘ra, “O‘zbekiston Respublikasi To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasining boshqaruv kompaniyasi” AJ o‘z faoliyatini “O‘zbekiston Respublikasi To‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalar jamg‘armasi” MChJ shaklida investitsiya kompaniyasi sifatida boshlaydi.
Kompaniyaning dastlabki ustav kapitali FRRU hisobidan 100 million dollarni tashkil qiladi. Kelajakda u oshadi va bosqichma-bosqich 1 milliard dollargacha oshiriladi.
Shu bilan birga, investitsiya kompaniyasi zimmasiga 2022-2023 yillarda hamkor investorlardan 200 million AQSh dollari miqdorida qo‘shimcha investitsiyalarni jalb etish vazifasi yuklatilgan:
- kredit (qarz) olish va ustav kapitaliga investorlarning mablag‘larini jalb qilish;
- yuridik shaxslarni tashkil etish yoki ularning ustav fondlarida (ustav kapitalida) aktsiyadorlik, shu jumladan mulkni sotib olish orqali ishtirok etish;
- yirik institutsional va strategik investorlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shu jumladan nufuzli xalqaro moliya markazlarining yurisdiktsiyalaridan foydalanish.
Investitsiya kompaniyasi ustav kapitalida va loyihaning umumiy qiymatida (ilgari 30 foizgacha bo‘lgan) 49 foizgacha ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Investitsiya loyihalarini tanlash va moliyalashtirish kompaniya tomonidan investitsiya siyosatida belgilangan mezon va talablarni hisobga olgan holda, shuningdek, ushbu loyihalarning moliyaviy jozibadorligi va samaradorligidan kelib chiqqan holda mustaqil ravishda amalga oshiriladi.
Farmon Investitsiya kompaniyasiga xususiylashtirish uchun belgilangan qonuniy tartiblarni qo‘llamagan holda o‘z mulkini, ulushini va xo‘jalik yurituvchi subyektlarning ustav kapitalidagi ulushlarini mustaqil ravishda erkin sotish huquqini beradi.