O‘zbekistonda 2026-yil yanvar oyi uchun iste’mol narxlari indeksi (INI)
2026-yilning yanvar oyidagi iste’mol narxlari indeksi (INI), narxlar statistikasining yangilangan va xalqaro miqyosda qiyoslanadigan metodologiyaga o‘tishi fonida, oziq-ovqat mahsulotlaridan tortib sug‘urta xizmatlarigacha bo‘lgan ta’sir manbalarining sezilarli darajada qayta taqsimlanishi bilan bir qatorda mo‘tadil oylik o‘sishni ko‘rsatdi.
Kirish
O‘zbekiston Respublikasi Statistika bo‘yicha milliy qo‘mitasining press-reliziga muvofiq, 2026-yilning yanvar oyida umumiy iste’mol narxlari indeksi bir oy davomida 100,7 foizni, yillik nisbatda esa 107,2 foizni tashkil etdi. Taqqoslash uchun: 2025-yilning yanvar oyida ham umumiy iste’mol narxlari indeksi bir oyda 100,7 foiz bo‘lgan, biroq yillik ko‘rsatkich 109,9 foizni tashkil etgan edi.
Meva-sabzavot mahsulotlarini hisobga olmagan holdagi ko‘rsatkich alohida hisoblab chiqildi: bir oyda 100,6 foiz va o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 108,1 foiz (2025-yil yanvarida mos ravishda 100,4 foiz va 112,0 foiz bo‘lgan). Bu meva-sabzavot segmentining yaqqol mavsumiyligini istisno qilgan holda inflyatsiya fonini baholash imkonini beradi.
Asosiy qism
1) 2026-yil yanvar oyida narxlar o‘sishini aynan nimalar shakllantirdi?
Oziq-ovqat mahsulotlari asosiy qisqa muddatli drayver sifatida. Bir oy davomidagi umumiy iste’mol narxlari indeksiga eng salmoqli ta’sirni «Oziq-ovqat mahsulotlari va alkogolsiz ichimliklar» bo‘limi ko‘rsatdi: uning hissasi +0,32 foiz bandini yoki umumiy ko‘rsatkichning oylik o‘zgarishining 47,8 foizini tashkil etdi.
Oziq-ovqat savatida yanvar oyida bir qator asosiy pozitsiyalar bo‘yicha narxlar o‘sishi qayd etildi:
• Go‘sht mahsulotlari: qo‘y go‘shti oy davomida +1,6 foiz (2025-yil yanvariga nisbatan +27,2 foiz), suyaksiz mol go‘shti +1,1 foiz (yillik +25,0 foiz), suyakli mol go‘shti +1,0 foiz (yillik +23,8 foiz), parranda go‘shti +1,4–1,5 foiz (yillik hisobda +5,3–5,8 foiz);
• Sut va tuxum: xom sut +1,0 foiz (yillik +6,0 foiz), tuxum +0,6 foiz (yillik +0,3 foiz);
• O‘simlik yog‘lari: o‘rtacha +0,4 foiz (yillik +12,8 foiz);
• Shakar qumi: yillik ko‘rsatkich pasaygani holda (2025-yil yanvariga nisbatan -3,7 foiz), oy davomida +1,0 foizga o‘sgan.
Shu bilan birga, narxlarning pasayishi ham kuzatildi: guruch bir oyda -1,1 foiz (yillik -16,7 foiz), rafinadlangan shakar -0,4 foiz (yillik -2,3 foiz).
Meva-sabzavot mahsulotlarining mavsumiy o‘zgaruvchan bloki. Yanvar oyida bir oy davomida eng sezilarli darajada quyidagilar qimmatlashdi: bulg‘or qalampiri +18,5 foiz, banan +6,3 foiz, limon +4,9 foiz (shu bilan birga, limon 2025-yil yanvariga nisbatan +90,8 foiz), karam +3,8 foiz, kartoshka +1,9 foiz, sabzi +1,8 foiz, piyoz +1,2 foiz. Shu bilan bir vaqtda mandarin -2,4 foiz, apelsin -2,3 foiz, pomidor -2,1 foizga arzonlashdi.
Uy-joy kommunal xizmatlari va yoqilg‘i: tariflarning lokal o‘zgarishi va kuzatuvning kengayishi. «Uy-joy xizmatlari, suv, elektr energiyasi, gaz va yoqilg‘ining boshqa turlari» bo‘limida ko‘mir (bozor narxlari) +2,3 foiz va o‘tin yoqilg‘isi +1,7 foizga o‘sgani qayd etildi (ushbu pozitsiyalar 2026-yil yanvaridan boshlab kuzatuvga kiritilgan). Shuningdek, ayrim hududlarda tariflar oshirildi: respublika bo‘yicha o‘rtacha hisobda chiqindilarni olib chiqish +0,2 foiz, isitish tizimi +0,3 foiz, issiq suv ta’minoti +0,9 foizga oshdi.
Sog‘liqni saqlash: xizmatlar segmentlari bo‘yicha bir tekis o‘sish. Diagnostik vizualizatsiya xizmatlari bir oyda +1,5 foiz (va yillik +9,4 foiz), ambulator davolash va reabilitatsiya xizmatlari +1,0 foiz (yillik +8,8 foiz), tibbiy laboratoriyalar +0,7 foiz (yillik +9,0 foiz), statsionar xizmatlar +0,7 foiz (yillik +6,7 foiz), stomatologiya +0,7 foiz (yillik +4,7 foiz), shifobaxsh massaj +0,7 foiz (yillik +5,3 foiz)ga qimmatlashdi.
Transport: turli yo‘nalishdagi dinamika. Benzin +0,6 foiz (markalar bo‘yicha: AI-92 +0,6 foiz, AI-95 +0,4 foiz, AI-98/AI-100 +0,3 foiz). Propan +8,9 foiz (yuqori chegara 8 500 so‘m/litr bo‘lgan holda) va yillik hisobda +12,3 foiz. Metan narxi sezilarli o‘zgarmadi (+0,1 foiz), biroq u 2025-yil boshidagiga qaraganda 30,2 foizga yuqori bo‘lib qolmoqda. Shuningdek, haydovchilarni tayyorlash kurslarida o‘qish, darslar va imtihonlar hamda guvohnoma olish imtihonlar narxi oshishi sababli o‘rtacha 5,0 foizga qimmatlashdi. Shu bilan birga, uzoq masofaga qatnovchi poyezdlar -0,5 foizga va aviachiptalar o‘rtacha -5,0 foizga arzonlashdi (press-relizda bu milliy valyutaning mustahkamlanishi va kuzatilayotgan yo‘nalishlar bo‘yicha tariflarning o‘zgarishi bilan izohlangan).
Axborot va aloqa: mobil aloqaning o‘sishi. Mobil aloqa xizmatlari bir oyda +2,4 foizga (yillik +17,9 foiz) oshdi. Striming xizmatlari -0,2 foizga hamda messenjerlar va sun’iy intellekt xizmatlariga pullik obunalar bir oyda -0,8 foizga arzonlashgani qayd etildi.
Sug‘urta: oyning eng keskin narx o‘zgarishi. Uzoq muddatli barqarorlikdan so‘ng, 2026-yil yanvaridan boshlab sug‘urta xizmatlari narxi oshishi kuzatildi: shaxsiy avtotransport vositalarini sug‘urta qilish bo‘yicha iste’mol narxlari indeksi bir oyda 381,8 foizni tashkil etdi. Savatdagi ulushini hisobga olgan holda, bu umumiy iste’mol narxlari indeksini 0,11 foiz bandiga oshirdi.
2) Bo‘limlar va yiriklashgan guruhlar bo‘yicha iste’mol narxlari indeksi: inflyatsiya qayerda tezroq?
2026-yil yanvar oyi uchun (2025-yil dekabriga nisbatan / 2025-yil yanvariga nisbatan) O‘zbekiston Respublikasi iste’mol narxlari indeksi tasniflagichi bo‘limlari bo‘yicha quyidagilar ajralib turadi: