O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Maxsus iqtisodiy va boshqa zonalar faoliyati samaradorligini oshirish to‘g‘risida”gi farmon chiqardi.
Hujjatda EIZ va MPZ ma’muriy kengashlarini tugatib, ularning vakolat va vazifalarini tegishli direksiyalarga o‘tkazish topshirilgan. Bundan tashqari, kichik sanoat zonalarini boshqarish hududiy boshqarmalari yoshlar sanoat zonalarini rivojlantirish ishlarini boshqaradi.
EIZda loyihalarni amalga oshirish istagida bo‘lgan investorlar uchun ularning biznes-rejasi bo‘yicha Kompleks ekspertiza markazining xulosasi talabi bekor qilinadi. Talablarga muvofiqligi uchun ular bevosita zona direksiyasi tomonidan ko‘rib chiqiladi.
EIZdagi loyihalar bo‘yicha investitsiya arizalari viloyat rahbariyati tomonidan 5 kun muddatda tasdiqlanadi. 1 iyuldan boshlab investitsiya loyihalarini EIZ yoki MPZga joylashtirish to‘g‘risidagi qaror direksiya tomonidan 10 ish kuni ichida qabul qilinadi.
Shuningdek, ular quyidagi yo‘nalishlarda ko‘chmas mulkni ijaraga berish tartibini soddalashtiradi:
- lizing huquqi bo‘yicha savdolar, agar ularda faqat bitta ishtirokchi qatnashgan bo‘lsa ham, haqiqiy hisoblanadi;
- EIZdagi yerni ijaraga berish huquqi kredit uchun garov sifatida ishlatilishi mumkin;
- MPZda yer uchastkalari, binolar va inshootlar ijarasi uchun to‘lov 12 oy ichida bo‘lib-bo‘lib to‘lanadi.
MPZ, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalaridagi binolarni sotishdan tushgan mablag‘lar ularda infratuzilma yaratish, bosh rejalar ishlab chiqish va direksiya xodimlarining ish haqini oshirishga yo‘naltiriladi.
Ikki oy muddatda investorlar bilan EIZ va MPZ direksiyalari, shuningdek, davlat muassasalari bilan hamkorlik qilish jarayonida “yagona darcha” tamoyili bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish tizimini joriy etish topshirildi.
Bundan tashqari, Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda MPZ va yoshlar zonalaridagi ko‘chmas mulk bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga soluvchi qarorni tasdiqlasin. Xususan, ulardagi obektlarni xususiylashtirish masalasini ishlab chiqish topshirildi.