2025-yil yanvar-iyun oylari uchun dastlabki maʼlumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston iqtisodiyoti ishonchli o‘sishni namoyon etdi. YAIM hajmi joriy narxlarda 807,9 trln so‘mni ($62,7 mlrd) tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7,2% real o‘sishni ko‘rsatdi. O‘sishning asosiy drayverlari xizmat ko‘rsatish va sanoat sohalari bo‘ldi, shuningdek, aholi jon boshiga YAIM hajmi ham sezilarli darajada oshdi.
2025-yilning birinchi yarmida O‘zbekiston Respublikasi yalpi ichki mahsuloti (YAIM) joriy narxlarda 807 937,1 mlrd so‘mni (qariyb 62,66 mlrd AQSH dollari) tashkil etdi. Bu 2024-yilning yanvar-iyun oylariga nisbatan 7,2% real o‘sishdan dalolat beradi. Ushbu davrda iqtisodiyotdagi narxlarning o‘rtacha o‘zgarishini aks ettiruvchi YAIM deflyator indeksi 112,4% ni tashkil etdi.
So‘nggi besh yildagi YAIM dinamikasi (yanvar-iyun):
- 2021-yil: 360,0 trln so‘m, o‘sish 108,4%
- 2022-yil: 441,5 trln so‘m, o‘sish 104,5%
- 2023-yil: 527,7 trln so‘m, o‘sish 107,1%
- 2024-yil: 670,1 trln so‘m, o‘sish 106,6%
- 2025-yil: 807,9 trln so‘m, o‘sish 107,2%
Tarkibi va tarmoqlar bo‘yicha o‘sish
Iqtisodiy o‘sish barcha asosiy tarmoqlardagi ijobiy dinamika bilan bog‘liq bo‘ldi. Iqtisodiyot tarmoqlari tomonidan yaratilgan yalpi qo‘shilgan qiymat (YQQ) umumiy YAIM hajmining 95,2%ini tashkil etdi va 7,3% ga o‘sdi. Mahsulotlarga sof soliqlar YAIM tarkibida 4,8% ni tashkil etib, 6,5% o‘sishni ko‘rsatdi.
2025-yil yanvar-iyun oylarida YAIMning tarmoqlar bo‘yicha tarkibidagi o‘zgarishlar (YQQdagi ulushi) 2024-yilga nisbatan:
- Xizmat ko‘rsatish sohasi: 50,6% dan 51,4% gacha oshdi.
- Sanoat: 26,2% dan 26,6% gacha oshdi.
- Qishloq, o‘rmon va baliqchilik xo‘jaligi: 15,6% dan 14,6% gacha kamaydi.
- Qurilish: 7,6% dan 7,4% gacha kamaydi.
Sanoat
Sanoatdagi YQQ 204 613,3 mlrd so‘mga yetdi, bu 2024-yilning yanvar-iyun oylariga nisbatan 6,6% ga ko‘pdir. Ushbu o‘sishga asosiy hissa qo‘shganlar:
- Qayta ishlash sanoati: 7,1% o‘sish.
- Suv taʼminoti, kanalizatsiya, chiqindilarni yig‘ish va utilizatsiya qilish: 9,7% o‘sish.
- Tog‘-kon sanoati va karerlarni qazib olish: 5,1% o‘sish.
Qurilish
Qurilish sohasi 10,7% sezilarli o‘sishni ko‘rsatib, YQQ hajmi 56 998,2 mlrd so‘mga yetdi. Eng yuqori o‘sish quyidagi segmentlarda kuzatildi:
- Ixtisoslashtirilgan qurilish ishlari: 149,0% o‘sish.
- Fuqarolik obyektlari qurilishi: 125,7% o‘sish.
- Binolar va inshootlar qurilishi: 103,0% o‘sish.
Xizmat ko‘rsatish sohasi
Xizmat ko‘rsatish sohasining YQQsi 8,2% ga o‘sdi va 394 870,4 mlrd so‘mni tashkil etdi. Sohalar bo‘yicha o‘sish:
- Axborot va aloqa: +21,9%.
- Tashish va saqlash: +11,3%.
- Savdo: +10,9%.
- Yashash va ovqatlanish bo‘yicha xizmatlar: +9,5%.
Tashish va saqlash xizmatlari tarkibida eng katta ulushni avtomobil transporti egallaydi — 56,1%. Savdoda chakana savdo (avtotransport vositalaridan tashqari) 54,9% ulush bilan ustunlik qiladi.
Aholi jon boshiga YAIM
2025-yil yanvar-iyun oylarida aholi jon boshiga YAIM 5,2% ga o‘sdi va 21 429,9 ming so‘mga yetdi. Taqqoslash uchun, 2024-yilning shu davrida bu ko‘rsatkich 18 126,0 ming so‘mni tashkil etgan edi.
Kichik tadbirkorlik
Kichik biznesning iqtisodiyotga qo‘shgan hissasi salmoqli bo‘lib qolmoqda. Kichik tadbirkorlik subyektlari tomonidan 381 468,9 mlrd so‘mlik qo‘shilgan qiymat yaratildi, bu iqtisodiyotdagi umumiy YQQning 49,6% ini tashkil etadi. Kichik biznesning eng katta ulushi qishloq, o‘rmon va baliqchilik xo‘jaligida (97,0%) va qurilishda (79,4%) kuzatilmoqda.
Kuzatilmaydigan iqtisodiyot
2025-yil yanvar-iyun oylarida kuzatilmaydigan iqtisodiyotning YAIMdagi ulushi 32,9% ni yoki 265 540,7 mlrd so‘mni tashkil etdi. Ushbu toifaga quyidagilar kiradi: