2025- yilning fevral oyida O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiy holati
Oʻzbekiston Respublikasi Statistika Milliy Qoʻmitasi 2025-yil fevral oyi uchun asosiy makroiqtisodiy koʻrsatkichlarni eʼlon qildi. Ushbu maʼlumotlar sanoat, savdo, qurilish, xizmatlar sohasi va kichik biznes rivojlanish tendensiyalarini aks ettiradi.
Sanoat ishlab chiqarishi
2025-yil fevral oyida sanoat ishlab chiqarishining fizik hajm indeksi 106,0% ni tashkil etdi, bu esa 2024-yilga nisbatan (116,4%) past koʻrsatkichdir. Sanoat sektori oʻsishining pasayishi taʼminot zanjirlaridagi oʻzgarishlar, tashqi talabning kamayishi va investitsion faollikdagi oʻzgarishlar bilan bogʻliq boʻlishi mumkin.
Inflatsiya
Isteʼmol narxlari indeksi (INI) oʻtgan yilning dekabr oyiga nisbatan 100,0% ni tashkil etib, narxlar barqarorligini koʻrsatmoqda. 2024-yil fevral oyida bu koʻrsatkich 100,3% boʻlgan. Ushbu maʼlumotlar narxlarda keskin oʻzgarishlar yoʻqligi, bu esa isteʼmolchilar va biznes uchun muhim omil ekanini bildiradi.
Chakana savdo aylanmasi
2025-yil fevral oyida chakana savdo aylanmasining oʻsish surʼati 110,2% ga yetib, 2024-yil fevral oyidagi 109,9% koʻrsatkichdan yuqori boʻldi. Bu esa Oʻzbekistonda yuqori isteʼmol darajasi va ichki talabning oshib borayotganini koʻrsatadi.
Qurilish sohasi
Qurilish ishlari hajmi 2025-yil fevral oyida 111,8% ni tashkil etdi, bu esa 2024-yil fevralidagi 118,5% koʻrsatkichdan past. Qurilish sohasidagi oʻsish surʼatlarining sekinlashishi davlat dasturlaridagi oʻzgarishlar va mavsumiy omillar bilan bogʻliq boʻlishi mumkin.
Xizmatlar bozori
2025-yil fevral oyida bozor xizmatlari hajmining oʻsish surʼati 112,2% ni tashkil etdi, bu esa 2024-yildagi 107,8% dan yuqori. Ushbu holat xizmatlar sohasining kengayib borayotganini va xizmat koʻrsatuvchi kompaniyalarga talab ortayotganini bildiradi.
Tashqi savdo
Oʻzbekistonning eksporti 2025-yil fevral oyida 127,7% ga oshdi, bu esa 2024-yil fevral oyidagi 113,8% koʻrsatkichdan ancha yuqori. Bu esa Oʻzbekiston mahsulotlarining xalqaro bozorlardagi mavqeyi mustahkamlanayotganidan dalolat beradi. Import ham oʻsish ko‘rsatdi – 110,0% (2024-yil fevral oyida 109,9% bo‘lgan).
Korxonalar va kichik biznes soni
2025-yil 1-mart holatiga ko‘ra, ro‘yxatdan o‘tgan korxona va tashkilotlarning umumiy soni 732 915 tani tashkil etdi, bu esa 2024-yildagi 692 727 koʻrsatkichdan yuqori. Biroq, faol korxonalar soni 439 043 taga tushdi (2024-yilda 473 320 edi).
Kichik biznes sektorida ham shunga o‘xshash tendensiya kuzatilmoqda:
• Ro‘yxatdan o‘tgan kichik biznes subyektlari soni 618 944 (2024-y.) dan 657 002 (2025-y.) gacha oshdi.
• Faol kichik biznes subyektlari soni 405 240 tadan 370 364 tagacha kamaydi.
Oʻzbekistonning 2025-yil fevral oyidagi iqtisodiy koʻrsatkichlari eksport oʻsishining barqarorligini, xizmatlar sohasining rivojlanishini va chakana savdo faolligining ortayotganini koʻrsatmoqda. Biroq, sanoat va qurilish sektorlarining oʻsish surʼatlarining pasayishi, shuningdek, faol korxonalar sonining kamayishi iqtisodiy muammolarning mavjudligini bildiradi.
Manba: Oʻzbekiston Respublikasi Statistika Milliy Qoʻmitasi
Kalit soʻzlar:
Oʻzbekiston iqtisodiyoti, makroiqtisodiy koʻrsatkichlar, sanoat ishlab chiqarishi Oʻzbekistonda, Oʻzbekistonda inflatsiya, Oʻzbekistonda chakana savdo bozori, Oʻzbekistonda qurilish, koʻchmas mulk investitsiyalari, Oʻzbekistonda xizmatlar bozori, Oʻzbekiston eksporti, Oʻzbekiston importi, Oʻzbekistonda kichik biznes, Oʻzbekistonda tadbirkorlik, Oʻzbekistonda biznes, Oʻzbekistonga investitsiyalar.
INVEXI iqtisodiy tendensiyalarni doimiy ravishda kuzatib boradi va biznes hamda investorlar uchun professional yechimlar taklif qiladi. Biz tadbirkorlarga bozor o‘zgarishlariga moslashish, investitsiyalarni jalb qilish va xalqaro bozorlarga chiqishda yordam beramiz.