2023-yilda YeTTB O‘zbekistonda umumiy qiymati 700 million yevrodan ortiq loyihalarni moliyalashtirdi.
YeTTBning Markaziy Osiyo boʻyicha boshqaruvchi direktori Juzanna Hargitay oʻzining LinkedIndagi sahifasida shunday dedi: “YeTTB mintaqada barqaror va inklyuziv oʻsishni rag’batlantirish uchun 2024-yilda 5,9 foiz sur’atda davom etishi kutilayotgan 2023-yilda Markaziy Osiyo boʻylab loyihalarga 1,2 milliard yevrodan ortiq (1,3 milliard AQSh dollari) sarmoya kiritdi.
O‘tgan yili Bank qayta tiklanadigan energiya manbalari, kichik va o‘rta tadbirkorlikni (KO‘B) rivojlantirish va barqaror infratuzilma kabi sohalarda 100 dan ortiq loyihalarni moliyalashtirdi. Ushbu loyihalarning 70 foizdan ortig‘i xususiy sektorda amalga oshirilgan, investitsiyalarning qariyb 60 foizi yashil sohaga to‘g‘ri keldi. Bu loyihalar birgalikda mintaqadagi CO2 chiqindilarini 1,87 million tonnaga kamaytiradi.
To‘rtinchi yildirki, O‘zbekiston YeTTB tomonidan 700 million yevrodan (760 million dollar) ko‘proq mablag‘ jalb etgan holda mintaqadagi yetakchi mablag‘ oluvchi bo‘lib qolmoqda. Qolgan 518 million yevro (560 million dollar) Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Mo‘g‘uliston va Tojikistondagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga yo’naltirildi.
YeTTB yashil va innovatsion yechimlarni ishlab chiqishga qaratilgan Yashil iqtisodiyotni moliyalashtirish fondi (GEFF) va atrof-muhit muammolarini hal etish va shahar infratuzilmasiga investitsiyalarni rag‘batlantirishga qaratilgan Yashil shaharlar dasturi kabi o‘zining asosiy dasturlarini amalga oshirishni davom etmoqda. Bank shuningdek, Markaziy Osiyoda Yoshlar tadbirkorligi va bandligini ta’minlash masalasini ham “Biznesda yoshlar” yetti yillik dasturini ishga tushirdi”.
O‘zbekistonda YeTTB qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan energiya ishlab chiqarish va kam uglerodli texnologiyalarga sarmoya kiritishni davom etdi. U umumiy oʻrnatilgan quvvati qariyb 900 MVt boʻlgan uchta yashil quyosh elektr stansiyasini qurishni moliyalashtirdi. Elektr stansiyalari qayta tiklanadigan va toza energiya manbalari global kompaniyasi Masdar tomonidan ishlab chiqilgan. Bank ACWA Power Wind Karatau kompaniyasiga Qoraqalpog‘iston avtonom respublikasida 100 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasi qurilishini moliyalashtirish uchun mablag‘ ajratdi. Shuningdek, 118 nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish va aholi zich joylashgan Farg‘ona vodiysida sug‘orish uchun suv ta’minoti barqarorligini oshirish uchun suveren kredit ajratildi. Samarqand YeTTBning “Yashil shaharlar” dasturiga qoʻshilgan mamlakatdagi birinchi shahar boʻldi va ushbu hamkorlik doirasida ekologik toza elektr avtobuslarini ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Moliya sohasida Bank SQB, Hamkorbank va Ipoteka bank kabi mahalliy moliyaviy vositachilar bilan kichik va o’rta biznesni qo’llab-quvvatlash va yashil kreditlashni rivojlantirish uchun hamkorlikni davom ettirmoqda.