2025-yilning o‘n bir oyi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston iqtisodiyoti asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarning ijobiy dinamikasini namoyish etmoqda. Inflyatsiya jarayonlarining sekinlashishi va faoliyat yuritayotgan korxonalar ishbilarmonlik faolligining oshishi fonida qurilish, chakana savdo va tashqi iqtisodiy faoliyat sohalarida o‘sish sur’atlarining tezlashishi kuzatilmoqda.
Ishlab chiqarish va qurilish dinamikasi
Iqtisodiyotning real sektorida barqarorlik saqlanib qolmoqda. Sanoat ishlab chiqarishining fizik hajmi indeksi 2025-yil yanvar-noyabr oylarida 106,8 foizni tashkil etdi, bu 2024-yilning mos davri darajasiga to‘g‘ri keladi. Bu ishlab chiqarish quvvatlarining barqaror yuklanganligidan dalolat beradi.
Qurilish sektori sezilarli tezlashuvni namoyish etmoqda. Qurilish ishlari hajmining o‘sish sur’ati 2025-yilda 114,6 foizga yetdi, 2024-yilda esa bu ko‘rsatkich 109,2 foizni tashkil etgan edi. Ushbu dinamika infratuzilma va uy-joy loyihalarida investitsiya faolligining kengayganligini ko‘rsatadi.
Iste’mol bozori va xizmatlar sohasi
Iste’mol talabi o‘sishda davom etmoqda, buni chakana savdo aylanmasining oshishi tasdiqlaydi. Chakana savdo tovar aylanmasining o‘sish sur’ati 111,0 foizni tashkil etib, o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan (109,7%) oshib ketdi.
Xizmatlar sohasi ham yuqori natijalarni ko‘rsatmoqda, garchi o‘tgan yilgi yuqori bazaga nisbatan sur’atlarda biroz tuzatish kuzatilsa-da. Ko‘rsatilgan bozor xizmatlari hajmi 113,3 foizga o‘sdi (2024-yilda o‘sish 114,6 foizni tashkil etgan).
Aholi xarid qobiliyati uchun muhim ijobiy omil inflyatsiyaning sekinlashishi bo‘ldi. Iste’mol narxlari indeksi o‘tgan yilning dekabriga nisbatan 106,4 foizni tashkil etdi, bu 2024-yilgi darajadan (108,7%) sezilarli darajada pastdir.
Tashqi savdo aylanmasi ko‘rsatkichlari
Tashqi iqtisodiy faoliyat o‘sishning asosiy drayverlaridan biriga aylandi. Tashqi savdo aylanmasining o‘sish sur’atlari sezilarli darajada tezlashib, 2024-yildagi 104,3 foizga nisbatan 2025-yilda 121,8 foizni tashkil etdi.
Savdo tarkibida eksportning ilgarilab borayotgan dinamikasi kuzatilmoqda. Eksport o‘sish sur’atlari 126,2 foizga yetdi (2024-yilda — 105,5%), bu mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorlarga yetkazib berishning muvaffaqiyatli kengayayotganidan dalolat beradi. Import ham 118,7 foiz darajasida o‘sishni ko‘rsatib (2024-yilda — 103,4%), iqtisodiyotni zarur resurslar va uskunalar bilan ta’minlamoqda.
Korxonalar demografiyasi va ishbilarmonlik faolligi
Tadbirkorlik sektorida konsolidatsiya va sifat jihatidan rivojlanish tendensiyasi kuzatilmoqda. Ro‘yxatdan o‘tgan korxona va tashkilotlar soni (fermer va dehqon xo‘jaliklaridan tashqari) 2024-yildagi 725 188 donadan 2025-yilda 669 478 donagacha kamaydi.
Shu bilan birga, real faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar soni oshdi. 2025-yil 1-dekabr holatiga ko‘ra, faoliyat ko‘rsatayotgan subyektlar soni 471 745 donani tashkil etdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan (468 069 dona) yuqoridir.
Xuddi shunday holat kichik biznesda ham kuzatilmoqda. Ro‘yxatdan o‘tgan subyektlar soni 651 182 dan 594 310 donagacha qisqargan bir paytda, faoliyat ko‘rsatayotgan kichik tadbirkorlik subyektlari soni 400 870 dan 401 462 donagacha ko‘paydi. Bu biznes muhitining sog‘lomlashayotgani va faol kompaniyalarning yashovchanligi oshganidan dalolat beradi.
2025-yil yanvar-noyabr oylarining iqtisodiy natijalari asosiy tarmoqlarning mutanosib o‘sishi bilan tavsiflanadi. Qurilish va savdoda dinamikaning tezlashishi, eksport operatsiyalarining rekord darajada o‘sishi va inflyatsion bosimning pasayishi mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan yanada rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratmoqda.