O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan bo‘lajak investorlar va ishbilarmon doiralar vakillariga investitsiya qarorlarini qabul qilish uchun ingliz, rus va yapon tillarida barcha kerakli maʼlumotlarni taqdim etishga mo‘ljallangan O‘zbekistonning investitsiyalar bo‘yicha qo‘llanmasi “https://mift.uz/en/investp” sahifasida e’lon qilindi.
Qo‘llanmada istiqbolli investorlar va ishbilarmon doiralar vakillari uchun mamlakatimizda so‘ngi yillarda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida tadbirkorlik imkoniyatlari, ochiqlikni qo‘llab-quvvatlash va sarmoyaviy muhitni yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan tizimli ishlar haqida dolzarb va keng qamrovli maʼlumotlar o‘rin olgan. Hujjatda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida tadbirkorlik imkoniyatlari, ochiqlikni qo‘llab-quvvatlash va sarmoyaviy muhitni yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan tizimli ishlar haqida dolzarb maʼlumotlar va keng qamrovli maʼlumotlar o‘rin olgan. Qo‘llanma Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining (JISA) texnik va moliyaviy ko‘magi, shuningdek PricewaterhouseCoopers (PwC) kompaniyasining konsalting ko‘magida yaratilgan.
O‘zbekistonning investitsiyalar bo‘yicha qo‘llanmasi ilk marotaba 2022-yil 24-26 mart kunlari bo‘lib o‘tgan birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida ingliz tilida nashr etildi. Dastlabki nashrda, qo‘llanma rus va yapon tillariga tarjima qilinib, so‘ngi statistik va boshqa tegishli maʼlumotlar bilan boyitildi.
Qo‘llanmada imtiyozlar haqida umumiy maʼlumot berilgan va O‘zbekistonga sarmoya kiritishning beshta asosiy sababi, jumladan, iqtisodiy o‘sish va barqarorlik, ochiq iqtisodiyotni yaratishga qaratilgan izchil islohotlar, 35 million kishilik yirik ichki bozor, yoshlarning yuqori ulushi, yaxshi rivojlangan davlatlarning mavjudligi, shuningdek, iqtisodiy o‘sish va barqarorlik ko‘rsatilgan. mehnat resurslari, shuningdek, ko‘p sonli turli xil tabiiy zaxiralar va foydali qazilmalar tarkibida yoshlarni tarbiyaladi.
Shuningdek, qo‘llanmada xorijiy investorlar iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlari, foydalanilmayotgan soha imkoniyatlari, shuningdek, o‘zlari olishi mumkin bo‘lgan turli imtiyoz va preferensiyalar haqida barcha kerakli maʼlumotlarni topishlari mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yishdan tortib, davlat-xususiy sheriklik va davlat korxonalarini xususiylashtirishgacha bo‘lgan sarmoya kiritishning turli yo‘llari batafsil yoritilgan, huquqiy, soliq, bojxona va mehnat masalalari bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan.