Hukumat sanoat va qurilishdagi o‘sishlar haqida 2023-yilning birinchi yarmidagi 6,2 foizdan bu yil 6,4 foizgacha o‘sganligi to’grisida xabar bergan. Sanoatdagi o’sish 5,6% dan 7,8% gacha tezlashdi, bu esa ishlab chiqarishdagi kuchli o’sish bilan bog’liq. Qurilishning kengayishi uy-joy va infratuzilmaning jadal o’sishi bilan 5,2 foizdan 10,1 foizga o’sdi. Qishloq xo’jaligidagi kengayish 3,7% dan 3,8% gacha o’sdi, o’simlikchilik va chorvachilikning o’rtacha o’sishi kuzatildi. Xizmat ko‘rsatish sohasidagi o‘sish 7,9 foizdan 6,4 foizgacha kamaydi, chunki savdodagi o‘sish transport, saqlash, axborot va aloqa, turar joy va oziq-ovqat xizmatlarining sekinlashuvi hisobiga oshdi.
Investitsiyalar hajmining keskin o’sishi va iste’molning barqaror o’sishi talabning o’sishini kuchaytirdi. Yalpi kapital shakllanishining kengayishi 2023-yilning birinchi yarmidagi 19,7 foizdan joriy yilda 36,6 foizga, infratuzilmani mustahkamlash va mashina va uskunalarni modernizatsiya qilishga o‘sdi. Iste’mol o’sishi 4,3% dan taxminiy 5,5% gacha oshdi, chunki uy xo’jaliklari xarajatlari ish haqi va pensiyalarning oshishi va pul o’tkazmalari oqimining 25% o’sishi, asosan Germaniya, Polsha, Koreya Respublikasi va Qo’shma Shtatlardan o’sdi. Oʻzbekistondan mehnat migrantlarining yoʻnalishlarini diversifikatsiya qilish boʻyicha hukumat dasturlari Rossiya Federatsiyasidan pul oʻtkazmalari ulushini 2022-yildagi qariyb 87 foizdan 2023-yilda 78 foizga va 2024-yilning birinchi yarmida 77 foizga kamaytirishga yordam berdi. Tovarlar sof eksportidagi taqchillik va xizmatlar 8,0% ga kengaydi, savdo taqchilligi tovarlar bo’yicha 19,4% ga o’sdi, bu neft-kimyo, mashinalar va transport uskunalari importining yuqoriligini aks ettiradi. 2024 yilning ikkinchi yarmida pul o’tkazmalari, ish haqi va pensiyalarning o’sishi iste’mol o’sishini saqlab turishi kerak. Oltin va misga jahon narxlarining yuqori boʻlishini, sanoat tovarlari va uy-joyga boʻlgan yuqori ichki ehtiyojlar, kuchli toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hamda bozorlar va tartibga solinadigan narxlarni erkinlashtirish boʻyicha tarkibiy islohot kabi investitsiyalar boʻyicha ham oʻsishning davom etishi kutilmoqda. Ushbu prognozlar bilan ushbu hisobot 2024 va 2025 yillar uchun o’sish prognozlarini oshiradi.
2024 yilning birinchi 7 oyida inflyatsiya, energiya uchun ichki narxlarning yuqori bo’lishiga qaramay, pasaydi. Inflyatsiya 2023-yilning 7 oyidagi 10,7 foizdan bu yil 9,5 foizgacha pasaydi, chunki oziq-ovqat va import tovarlari narxlarining kamayishi kuzatildi. Oziq-ovqat narxlari inflyatsiyasi 13,4% dan 8,4% gacha tushdi, chunki meva-sabzavotning ichki ta’minoti ko’tarildi va import qilinadigan oziq-ovqat narxi pasaydi. Kiyim-kechak, poyafzal va uy-roʻzgʻor buyumlari narxlarining biroz oshishi bilan boshqa tovarlar boʻyicha inflyatsiya 9,2% dan 7.0% gacha kamaydi. Energiya uchun yuqori ma’muriy narxlar xizmatlar inflyatsiyasini 8,3% dan 17,3% gacha oshirdi. Inflyatsiya darajasi pasayganligi sababli inflyatsiya darajasi hali ham belgilangan darajadan yuqori bo’lsa-da, pul-kredit organlari siyosat foiz stavkasini 2024 yil iyul oyida 14,0% dan 13,5% gacha pasaytirdi, bu 2023 yil martidan beri birinchi marta pasaygan. Hozirgacha narxlarning rivojlanishini hisobga olgan holda, inflyatsiya 2024 va 2025 yillar uchun prognozlar hukumatning 2025 yil aprel oyida energiya narxini yanada oshirish rejalariga qaramay, qayta ko’rib chiqildi.
Joriy hisob taqchilligi 2023 yilning birinchi choragidagi YaIMning 6,6% ekvivalentidan bir yil o‘tib 7,1% gacha ko‘tarildi. Mashina va asbob-uskunalar, qora metallar va neft-kimyo mahsulotlari importining yuqoriligi hisobiga tovarlar importi 3,4 foizga oshgani sababli savdo taqchilligi 3,1 foizga oshdi. Importdan kichikroq bo’lgan tovarlar eksporti oltin, to’qimachilik, oziq-ovqat, mis va neft-kimyo mahsulotlarining o’sishi bilan 6,3% ga o’sdi. Transport va sayyohlik xizmatlariga talab oshgani sababli xizmatlar eksporti 22,9 foizga o’sdi, xizmatlar importi esa yuk tashish, biznes xizmatlari va xorijiy turizmni qo’llab-quvvatlashga bo’lgan talabning oshishi natijasida 8,9 foizga o’sdi. Ichki pul o’tkazmalari 6,0 foizga o’sdi, tashqi qarz bo’yicha foizlar oshib, daromadlar profitsiti 13,3 foizga qisqardi. Xalqaro zaxiralar 2024-yil mart oyi oxirida 10,5 oylik importni qoplashni taʼminladi.