O‘zbekiston Respublikasi xalqaro oltin-valyuta zaxiralari dinamikasi sharhi
2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra ko‘rsatkichlar suveren aktivlarni boshqarishda sifat jihatidan keskin o‘sishni va tarixiy maksimal xavfsizlik yostiqchasining shakllanishini namoyish etmoqda.
1. Umumlashtirilgan ko‘rsatkichlar va o‘sish dinamikasi
2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasining yalpi xalqaro zaxiralari tarixiy maksimal darajaga yetib, 66.311,75 mln AQSH dollarini tashkil etdi.
Vaqtli qatorlar tahlili misli ko‘rilmagan ijobiy dinamikani ko‘rsatmoqda. 2025-yil boshiga nisbatan (41.181,64 mln dollar) zaxiralar hajmi 25.130,11 mln dollarga oshdi, bu yillik hisobda 61,02% o‘sishga to‘g‘ri keladi. Ikki yillik trendni (01.01.2024 dan) ko‘rib chiqadigan bo‘lsak, aktivlarning umumiy o‘sishi 91,85% ni tashkil etdi (absolyut o‘sish +31.747,10 mln dollar).
Likvidlikning bunday salmoqli jamg‘arilishi zaxiralar yetarliligining standart me’yorlaridan (3 oylik import qoplami) sezilarli darajada oshib ketadigan kuchli makroiqtisodiy buferni shakllantiradi, bu esa suveren reytinglar va xorijiy investorlar uchun moliyaviy barqarorlikning fundamental signali hisoblanadi.
2. Portfelning tarkibiy tahlili: oltin ustunligi
Zaxira aktivlari tarkibida monetar oltin asosiy rolni o‘ynashda davom etmoqda.
Qiymat hajmi: 01.01.2026 holatiga ko‘ra oltin zaxirasining bahosi 55.092,42 mln dollarni tashkil etdi, bu umumiy zaxiralarning 83,1% iga teng.
Jismoniy hajm: Hisobot sanasiga monetar oltinning jismoniy zaxirasi 12,55 mln troya untsiyasi (taxminan 390,3 tonna) darajasida qayd etildi.
Jismoniy hajmlarning sifat jihatidan oshirilishini ta’kidlash joiz: hisobot yilida oltin zaxirasi 0,25 mln troya untsiyasiga (~7,8 tonna) ko‘paydi. Qiymat bahosining sezilarli o‘sishi (2025-yilga nisbatan +71,97%) ham jismoniy massaning ortishi, ham jahon qimmatbaho metallar bozoridagi qulay kon’yunktura bilan izohlanadi. Bu valyuta xatarlarini oltin tarkibiy qismi orqali xedj qilish strategiyasining samaradorligini tasdiqlaydi.
3. Valyuta diversifikatsiyasi va likvidlikni boshqarish
Xorijiy valyutadagi aktivlar ishonchli tiklanish va o‘sishni namoyish etib, 10.644,51 mln dollarni (umumiy portfelning 16,05%) tashkil qildi. Yillik o‘sish 23,81% (+2.046,83 mln dollar) bo‘ldi.
Valyuta portfeli ichida mablag‘larni joylashtirish vositalarining sifatli transformatsiyasi kuzatilmoqda:
Qimmatli qog‘ozlar: Birinchi darajali qimmatli qog‘ozlarga kiritilgan investitsiyalarning eksponentsial o‘sishi qayd etildi. Portfel hajmi 101,67 mln dollardan (2025 y.) 1.531,75 mln dollargacha (2026 y.) oshdi. 15 barobardan ortiq (+1406,6%) o‘sish regulyatorning zaxiralarni boshqarishning yanada daromadli strategiyalariga faol o‘tayotganidan dalolat beradi.
Naqd valyuta va depozitlar: Umumiy hajm 9 112,76 mln dollarni tashkil etib, 7,26% ga oshdi. E’tiborlisi, boshqa markaziy banklar va XVFda joylashtirilgan mablag‘lar hajmi 4,2 barobardan ziyod o‘sdi (350,99 dan 1.484,34 mln dollargacha), bu tijorat sektoridagi kontragent xatarlarini minimallashtiradi.
2026-yil boshi uchun moliyaviy yakunlar O‘zbekiston iqtisodiyotining yuqori darajadagi mustahkamlik zaxirasiga ega ekanligidan yaqqol dalolat beradi. 66,3 mlrd dollar darajasiga erishish — bu shunchaki statistik rekord emas, balki Markaziy bankning vazmin va uzoqni ko‘zlagan siyosati natijasidir.
Kuchli oltin tarkibiy qismini (deyarli 400 tonna real aktiv) va daromadli valyuta vositalarining o‘sib borayotgan portfelini o‘zida mujassam etgan zaxira tuzilmasi Respublikaning so‘zsiz to‘lov qobiliyati va investitsiyaviy jozibadorligini kafolatlaydi. Bunday mustahkamlik zaxirasi davlatga har qanday tashqi shoklarni yumshatgan holda, uzoq muddatli iqtisodiy islohotlarni ishonch bilan amalga oshirish imkonini beradi.