O‘zbekiston Markaziy banki: 2025-yil yakunlari – inflatsiya 7,3 foizgacha pasaygan holda iqtisodiyotning 7,7 foizga o‘sishi
Markaziy bankning 2025-yilgi statistik byulleteniga ko‘ra, O‘zbekiston iqtisodiyoti 7,7 foiz darajasida barqaror o‘sishni namoyish etdi, yillik inflatsiya esa 9,8 foizdan 7,3 foizgacha sekinlashdi. Bu regulyatorning pul-kredit siyosati samaradorligidan dalolat beradi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2025-yil uchun statistik byulletenni e’lon qildi. Unda mamlakat iqtisodiyoti, pul-kredit sohasi, bank tizimi, moliya va to‘lov tizimlarining holati kompleks tahlil qilingan. Hujjat oltita asosiy yo‘nalishni qamrab oladi: makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar, pul-kredit indikatorlari, Markaziy bankning monetar siyosati vositalari, moliya bozorlari, kredit tashkilotlari faoliyati va to‘lov tizimlari ko‘rsatkichlari.
I. Makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar: iqtisodiyotning barqaror o‘sishi
YaIM o‘sishi va tarmoqlar tarkibi Milliy statistika qo‘mitasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti (YaIM) 2024-yilning mos davriga nisbatan real ifodada 7,7 foizga o‘sdi (o‘shanda o‘sish sur’ati 7,3 foizni tashkil etgan edi). Bu ijobiy dinamika va makroiqtisodiy barqarorlik saqlanib qolayotganini ko‘rsatadi. 2025-yil yakunlari bo‘yicha iqtisodiyot tarkibi quyidagi ko‘rsatkichlar bilan xarakterlanadi:
• Xizmat ko‘rsatish sohasi: YaIMning 46,5 foizi (2024-yilda – 46,3%)
• Sanoat: YaIMning 25,6 foizi (2024-yilda – 25,0%)
• Qishloq xo‘jaligi: YaIMning 17,7 foizi (2024-yilda – 16,6%)
• Qurilish: YaIMning 7,0 foizi (o‘zgarishsiz)
• Mahsulotlarga sof soliqlar: YaIMning 4,4 foizi (2024-yilda – 3,9%) YaIM o‘sishiga eng katta hissani xizmat ko‘rsatish sohasi (taxminan 4,0 foiz bandi) va sanoat (taxminan 1,7 f.b.) qo‘shdi, bu esa iqtisodiyotning asta-sekin xizmat ko‘rsatish va qayta ishlash sohalari tomon siljishini aks ettiradi.
Inflatsiya jarayonlari: maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish Iste’mol narxlari indeksi (INI) 2025-yil dekabr yakunlari bo‘yicha yillik ifodada 7,3 foizni tashkil etdi. Bu 2024-yil dekabriga (9,8%) nisbatan inflatsiya jarayonlarining sezilarli darajada sekinlashganini ko‘rsatadi. Mazkur holat Markaziy bank tomonidan yuritilayotgan antiinflatsion siyosatning natijasidir. 2025-yil davomida INI dinamikasi:
• 2025-yil yanvar: 9,9% (yilga nisbatan)
• 2025-yil mart: 10,3%
• 2025-yil iyun: 8,7%
• 2025-yil sentyabr: 8,0%
• 2025-yil noyabr: 7,5%
• 2025-yil dekabr: 7,3% Inflatsiyaning sekinlashishi barcha asosiy komponentlarda kuzatildi, bu esa dezinflatsiya jarayonlarining barqarorligini tasdiqlaydi. Baza inflatsiya ham (ma’muriy tartibga solinadigan narxlar va o‘zgaruvchan komponentlarni istisno qilganda) yil davomida pasayish tendensiyasini namoyish etdi.
Xalqaro rezervlar va to‘lov balansi Markaziy bank valyuta barqarorligini ta’minlash va mamlakatning tashqi majburiyatlarini bajarish uchun yetarli darajada xalqaro rezervlarni saqlab kelmoqda. To‘lov balansi O‘zbekistonning xalqaro savdodagi faol ishtirokini va xorijiy investitsiyalar jalb qilinishini aks ettiradi.
II. Pul-kredit ko‘rsatkichlari: pul massasining sezilarli kengayishi
Pul agregatlari Keng ma’nodagi pul massasi (M2) 2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra 378 579,7 mlrd so‘mni (1 AQSH dollari uchun 12 574,55 so‘m o‘rtacha kurs bo‘yicha 30,1 mlrd dollar) tashkil etdi. Bu 2025-yil boshiga (277 064,6 mlrd so‘m / 22,0 mlrd dollar) nisbatan 36,6 foizga ko‘pdir. Pul massasining o‘sishi, Markaziy bank nazorati saqlangan holda, o‘sib borayotgan iqtisodiyot ehtiyojlariga mos keldi. M2 pul agregati tarkibiga quyidagilar kiradi:
• Muomaladagi naqd pullar (M0)
• Milliy valyutadagi talab qilib olinguncha depozitlar
• Milliy valyutadagi muddatli depozitlar
• Chet el valyutasidagi depozitlar Depozit tashkilotlari (bank tizimi) sharhi moliyaviy vositachilikning mustahkamlanishi va moliyaviy barqarorlik saqlangan holda kredit faolligining kengayishidan dalolat beradi.
III. Markaziy bankning pul-kredit siyosati: izchil qat’iylashtirish
Asosiy foiz stavkasi 2025-yil 24-martdan boshlab Markaziy bank asosiy stavkani yillik 14,0 foiz darajasida belgiladi va uni avvalgi 13,5 foizdan oshirdi. Ushbu qaror inflatsiyaviy bosimni jilovlash va inflatsiyani maqsadli ko‘rsatkichga qaytarish maqsadida qabul qilindi. Asosiy stavka tijorat banklari uchun qarz mablag‘lari qiymatini belgilovchi va mos ravishda iqtisodiyotdagi foiz stavkalariga ta’sir ko‘rsatuvchi pul-kredit siyosatining asosiy vositasidir.
Majburiy rezervlar Markaziy bank jalb qilingan mablag‘lar turi va valyutasiga qarab, 2025-yil 1-apreldan kuchga kirgan tabaqalashtirilgan majburiy rezervlar me’yorlarini qo‘llamoqda. Majburiy rezervlar tizimi bank tizimi likvidligini tartibga solish vositasi bo‘lib xizmat qiladi.
Ochiq bozordagi operatsiyalar Markaziy bank likvidlikni boshqarish vositalaridan faol foydalandi. 2025-yilda yillik 14,0 foiz o‘rtacha tortilgan stavka bilan 488,5 trln so‘mlik (38,8 mlrd dollar) Markaziy bank obligatsiyalari joylashtirildi. Joylashtirishning eng katta hajmi yilning oxirgi choragiga to‘g‘ri keldi. Tijorat banklari ortiqcha likvidlikni Markaziy bankka ouyernayt (overnight) depozitlar orqali faol joylashtirdilar. Markaziy bank bank tizimidagi ortiqcha likvidlikni sterillash maqsadida muntazam ravishda 7 kunlik depozit auksionlarini o‘tkazib, foiz stavkalarini asosiy stavka atrofida saqlab turdi.
IV. Moliya bozorlari: infratuzilmani rivojlantirish
Banklararo pul bozori Milliy valyutadagi banklararo operatsiyalar barqaror rivojlanishni ko‘rsatdi. Banklararo depozitlar va REPO bitimlari hajmi bank tizimi ishtirokchilari o‘rtasida likvidlikning samarali qayta taqsimlanishini aks ettiradi.
Valyuta bozori O‘zbekiston Respublika valyuta birjasida savdolarning sezilarli hajmi kuzatildi. Tijorat banklari aholi va biznesning konversiya operatsiyalariga bo‘lgan ehtiyojlarini ta’minlab, valyuta bozorining likvidligini qo‘llab-quvvatladilar.
V. Bank tizimi: faoliyat ko‘lamining o‘sishi va barqarorlikning mustahkamlanishi
Bank sektori tarkibi 2026-yil boshiga ko‘ra, O‘zbekistonda iqtisodiyot va aholi ehtiyojlariga xizmat ko‘rsatuvchi, rivojlangan filiallar tarmog‘iga ega 35 ta tijorat banki faoliyat ko‘rsatdi.
Bank tizimi aktivlari Tijorat banklarining jami aktivlari 2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra 924 763,1 mlrd so‘mga ($73,5 mlrd) yetdi va bir yil davomida 20,2 foizga (2025-yil 1-yanvarda 769 330,4 mlrd so‘m / $61,2 mlrd bo‘lgan) o‘sdi. Aktivlar tarkibi (2026-yil 1-yanvar holatiga):
• Kredit qo‘yilmalari (netto): 587 038,9 mlrd so‘m (aktivlarning 63,5 foizi) – $46,7 mlrd
• Investitsiyalar va qimmatli qog‘ozlar: 102 978,8 mlrd so‘m (11,1%) – $8,2 mlrd
• Boshqa norezident banklardagi mablag‘lar: 51 737,6 mlrd so‘m (5,6%) – $4,1 mlrd
• Markaziy bankdagi mablag‘lar: 43 925,0 mlrd so‘m (4,7%) – $3,5 mlrd
• Asosiy vositalar: 29 894,0 mlrd so‘m (3,2%) – $2,4 mlrd
• Boshqa aktivlar: 108 189,8 mlrd so‘m (11,7%) – $8,6 mlrd
Kredit portfeli Banklarning jami kredit portfeli (netto) 2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra 587 038,9 mlrd so‘mni ($46,7 mlrd) tashkil etib, yil davomida 14,1 foizga (514 692,6 mlrd so‘mdan) oshdi. Uzoq muddatli kreditlar portfelning asosiy qismini tashkil etadi, bu esa bank moliyalashtirishi investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilganligidan dalolat beradi.
Jalb qilingan mablag‘lar (depozitlar) Bank tizimidagi mijozlar depozitlari 2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra 417 258,2 mlrd so‘mni ($33,2 mlrd) tashkil etib, yil davomida 35,2 foizga (308 692,3 mlrd so‘mdan) o‘sdi. Depozitlar o‘sishi aholi va biznesning bank tizimiga ishonchi ortganini, shuningdek, jozibador foiz stavkalari sharoitida jamg‘arish jarayonlari faollashganini ko‘rsatadi.
Banklar kapitali Bank tizimining jami kapitali 2026-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra 135 339,1 mlrd so‘mga ($10,8 mlrd) yetdi va yil davomida 17,9 foizga (114 792,4 mlrd so‘mdan) oshdi. Kapital tarkibi (2026-yil 1-yanvar holatiga):
• Ustav kapitali: 94 403,6 mlrd so‘m (69,8%)
• Taqsimlanmagan foyda: 24 628,9 mlrd so‘m (18,2%)
• Rezerv kapitali: 14 842,8 mlrd so‘m (11,0%)
• Qo‘shimcha kapital: 1 463,7 mlrd so‘m (1,1%)
Moliyaviy barqarorlik ko‘rsatkichlari Bank tizimi 2025-yil davomida moliyaviy barqarorlikning yuqori ko‘rsatkichlarini namoyish etdi: Kapital monandligi (2025-yil dekabr holatiga):
• Regulyativ kapitalning xavfga tortilgan aktivlarga nisbati me’yori: 18,3% (minimal 12% bo‘lganda)
• Birinchi darajali kapitalning xavfga tortilgan aktivlarga nisbati me’yori: 15,2% (minimal 8% bo‘lganda)
• Birinchi darajali bazaviy kapital me’yori: 14,7% (minimal 6% bo‘lganda) Aktivlar sifati:
• Muammoli kreditlar (NPL) ulushi jami kredit portfelida: 2025-yil dekabrda 4,1% (2025-yil yanvardagi 4,4% dan pasayish) Rentabellik:
• Aktivlar rentabelligi (ROA) 2026-yil 1-yanvar holatiga: yillik 2,2%
• Kapital rentabelligi (ROE): yillik 12,4%
• Aktivlarga nisbatan sof foizli marja: 4,1%
Foiz stavkalari Milliy valyutadagi kreditlar bo‘yicha o‘rtacha tortilgan foiz stavkalari (2025-yil dekabr):
• Tadbirkorlik subyektlariga kreditlar: yillik 23,2%
• Aholiga kreditlar: yillik 22,5% Milliy valyutadagi depozitlar bo‘yicha o‘rtacha tortilgan foiz stavkalari (2025-yil dekabr):
• Jismoniy shaxslarning muddatli depozitlari: yillik 20,6%
• Yuridik shaxslarning muddatli depozitlari: yillik 16,4% Chet el valyutasidagi operatsiyalar bo‘yicha foiz stavkalari milliy valyutadagiga qaraganda sezilarli darajada past bo‘lib qoldi, bu inflatsiya kutilmalari va valyuta xatarlaridagi farqlarni aks ettiradi.
Ustuvor segmentlarni kreditlash Banklar kichik va o‘rta biznes, oilaviy tadbirkorlik va aholini faol kreditladilar. Kichik va o‘rta tadbirkorlik subyektlariga, shuningdek, aholiga tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun berilgan kreditlar barqaror o‘sishni ko‘rsatdi. Aholini ipoteka bilan ta’minlash jadal sur’atlarda rivojlandi. Davlat kafolatlari ostida kreditlar taqdim etish orqali davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash dasturlari biznesning moliyalashtirishdan foydalanish imkoniyatini kengaytirdi.
Mikromoliya tashkilotlari va lombardlar Mikromoliya tashkilotlari va lombardlar, ayniqsa banklar ishtiroki cheklangan hududlarda mikrokreditlar va aholi uchun moliyaviy xizmatlar ochiqligini ta’minlashda muhim rol o‘ynashda davom etdi.
VI. To‘lov tizimlari: raqamlashtirish va naqd pulsiz operatsiyalar o‘sishi
Banklararo to‘lov tizimi 2025-yilda banklararo to‘lov tizimi orqali hisob-kitoblar hajmi 11 374,8 mlrd so‘mni ($904 mlrd) tashkil etdi, bu 2024-yil ko‘rsatkichidan (7 279,1 mlrd so‘m / $579 mlrd) 56,3 foizga ko‘pdir. Operatsiyalar soni: 2025-yilda 47,2 mln tranzaksiya (2024-yildagi 49,2 mln tranzaksiyaga nisbatan).
Markaziy bankning kliring tizimi Markaziy bankning hisob-kitob kliring tizimi orqali 2025-yilda quyidagilar qayta ishlandi:
• 143,5 mln tranzaksiya (2024-yildagi 123,2 mlndan 16,6 foizga o‘sish)
• Operatsiyalar summasi: 126,4 mlrd so‘m ($10,1 mlrd), 2024-yildagi 100,3 mlrd so‘mdan ($8,0 mlrd) 26,1 foizga o‘sish.
Tezkor to‘lovlar tizimi Markaziy bankning tezkor to‘lovlar tizimi jadal rivojlanib, jismoniy shaxslarning hisobvaraqlari o‘rtasida 24/7 rejimida oniy o‘tkazmalarni ta’minladi.
Naqd pulsiz to‘lov vositalari Naqd pulsiz to‘lovlar infratuzilmasi rivojlanishda davom etdi. Muomalaga chiqarilgan bank to‘lov kartalari soni oshdi, to‘lov terminallari va bankomatlar tarmog‘i kengaydi, to‘lov terminallari orqali amalga oshirilgan operatsiyalar hajmi ko‘paydi.
Masofaviy bank xizmatlari Masofaviy bank xizmatlaridan (mobil ilovalar va internet-banking) foydalanuvchilar soni o‘sishda davom etdi, bu mijozlarning onlayn kanallarga bo‘lgan qiziqishi ortganini aks ettiradi.
To‘lov infratuzilmasini tartibga solish Markaziy bank to‘lov tizimlari operatorlari, to‘lov tashkilotlari va elektron pullar tizimlarining dolzarb reestrlarini yuritib, mamlakat to‘lov infratuzilmasining shaffofligi, xavfsizligi va samarali nazoratini ta’minlamoqda.
Yakun
Markaziy bankning 2025-yil uchun statistik byulleteni O‘zbekiston moliya sektorining barqaror iqtisodiy o‘sish fonida ijobiy rivojlanish dinamikasini namoyish etadi:
• Iqtisodiyot 7,7 foizga o‘sib, yuqori rivojlanish sur’atlarini saqlab qoldi
• Inflatsiya 7,3 foizgacha sekinlashib, maqsadli ko‘rsatkichlarga yaqinlashdi
• M2 pul massasi 36,6 foizga, ya’ni 378,6 trln so‘mga ($30,1 mlrd) o‘sdi
• Bank tizimi aktivlari 20,2 foizga, 924,8 trln so‘mga ($73,5 mlrd) oshdi
• Kredit portfeli 14,1 foizga, 587,0 trln so‘mga ($46,7 mlrd) o‘sdi
• Depozitlar 35,2 foizga, 417,3 trln so‘mga ($33,2 mlrd) ko‘paydi
• Banklar kapitali 17,9 foizga, 135,3 trln so‘mga ($10,8 mlrd) o‘sdi
• Banklar kapitalining monandlik ko‘rsatkichlari yuqori darajada (18,3%) saqlanib qolmoqda
• To‘lov tizimlari 56,3 foizga ko‘proq operatsiyalarni qayta ishladi.
Markaziy bank tomonidan yuritilayotgan pul-kredit siyosati iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlash va inflatsiyani jilovlash o‘rtasidagi muvozanatni ta’minladi. Bank tizimi o‘z pozitsiyalarini mustahkamlab, moliyaviy barqarorlikning yuqori standartlarini saqlagan holda faoliyat ko‘lamini kengaytirdi. To‘lov infratuzilmasining rivojlanishi moliyaviy xizmatlarni raqamlashtirish va moliyaviy ommaboplikni oshirishga xizmat qildi.
Eslatma: Barcha AQSH dollaridagi ekvivalentlar 1 dollar uchun 12 574,55 so‘m kursi bo‘yicha hisoblangan bo‘lib, bu Markaziy bankning 2025-yildagi rasmiy kurslarining o‘rtacha qiymatidir.