2022-yilning 15-iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi raisligida MDHga a’zo davlatlarning sanoat siyosati bo‘yicha kengashining VIII yig‘ilishi va ShHTga a’zo davlatlar sanoat vazirlarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov, Hindiston og‘ir sanoat vaziri Mahendra Nath Pandey, Qozog‘iston sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Marat Karabaev, Iqtisodiyot vaziri va Qirg‘iziston savdosi Doniyor Amangeldiev, Pokiston sanoat va ishlab chiqarish vaziri Sayid Murtazo Mahmud, Tojikiston sanoat va yangi texnologiyalar vaziri Sherali Kabirov, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Saidqahxor Xolxujayev, Industriya vaziri o‘rinbosari Belarusiya Dimitriy Xaritonchik, Rossiya sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Aleksey Gruzdev, Xitoy sanoat va axborot texnologiyalari vaziri o‘rinbosari Tszyanpin Van, Xitoy qishloq xo‘jaligi va qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Yusyan Ma (ikkalasi onlayn), ShHT Bosh kotibi o‘rinbosari Suxael Xon (video tasvir) va MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov.
Kun tartibiga MDH va ShHTga aʼzo davlatlar oʻrtasida sanoatni rivojlantirish manfaatlari yoʻlida hamkorlikni yanada faollashtirish va rivojlantirish, kooperatsiya asosida sanoat ishlab chiqarishining barqaror oʻsishini taʼminlash, qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, yangi texnologiyalarni joriy etish, moddiy va moliyaviy resurslarni jalb etish masalalari muhokama qilindi. resurslar, mehnat unumdorligini oshirish va sanoatni diversifikatsiya qilish.
Shuningdek, MDH va ShHT davlatlari delegatsiyalari rahbarlari jahondagi geosiyosiy vaziyatni hisobga olgan holda sanoat sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari va yuzaga kelayotgan muammolarga birgalikdagi javob choralari yuzasidan fikr almashdilar.
Yig‘ilishlar davomida bir qator muhim hujjatlar loyihalari ko‘rib chiqildi, jumladan:
- MDHga aʼzo davlatlar oʻrtasida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishning kontseptual yoʻnalishlari Dasturi loyihasi;
- ShHTga aʼzo davlatlar ishbilarmon doiralari oʻrtasida sanoat kooperatsiyasini ragʻbatlantirish Dasturi loyihasi;
- Kongress va koʻrgazma tadbirlarini, xususan, ShHTga aʼzo davlatlar sanoat vazirlari yigʻilishi shafeligida oʻtkazish toʻgʻrisidagi Nizom loyihasi;
- “SHHTga aʼzo davlatlar sanoatidagi investitsiya loyihalari maʼlumotlar banki”ni yaratish toʻgʻrisidagi nizom loyihasi.
- MDHga aʼzo davlatlar oʻrtasida 2035-yilgacha energetika sohasida hamkorlik konsepsiyasi va uni amalga oshirish boʻyicha ustuvor chora-tadbirlar rejasi loyihalari.
Bundan tashqari, ishtirokchilar O‘zbekistonning mavjud sanoat salohiyati va kooperatsiya amaliyotini namoyish etuvchi obyektlarda bo‘lib, ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishdi.
Uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar sanoat sohasida o‘zaro hamkorlikni davom ettirishga qaror qildilar.